Spis treści

Jak dbać o suchą skórę

Każda skóra starzeje się z wiekiem, ale szczególnie szybko starzeje się sucha skóra. Szybko traci elastyczność i właściwości ochronne, a to sprzyja reakcjom alergicznym, podrażnieniom i infekcjom.

Przyczyną suchej skóry są często choroby, takie jak atopowe zapalenie skóry, wyprysk kontaktowy czy zaburzenia hormonalne. Ale najczęściej same jesteśmy odpowiedzialne za wygląd naszej skóry, bo nie odżywiamy jej właściwie, palimy papierosy, wystawiamy na nadmierne działanie promieni słonecznych, używamy niewłaściwych środków pielęgnacyjnych.

Czego sucha skóra potrzebuje najbardziej

Żadna ilość kremów, balsamów oraz zabiegów upiększających nie zrobi dla twojej skóry tyle, co zdrowa dieta i ćwiczenia. Aby zachować promienną, młoda skórę, musimy regularnie dostarczać jej składników odżywczych, takich jak białka, tłuszcze witaminy, minerały oraz jak najwięcej wody. Przeciwutleniacze (np. witaminy A, C i E) są szczególnie ważne w procesie zwalczania wolnych rodników, które uszkadzają skórę, powodując tym samym jej szybsze starzenie się.

Równie ważne są ćwiczenia fizyczne. Poprawiając ukrwienie skóry i jej dotlenienie, przyspieszają usuwanie z organizmu toksyn i stymulują rozwój nowych komórek.

 

Zobacz również:

Jak zmniejszyć zmarszczki


Twarz bez zmarszczek

Wpływ stresu na skórę


Skóra w stresie

Opalaj się zdrowo


Zdrowe opalanie