Jak wybrać krem przeciwzmarszczkowy?

Półki w drogeriach uginają się od przeróżnych kremów, reklamy zachwalają cudowne składniki kremów, mające cofnąć zmarszczki. Czy rzeczywiście są takie cudowne i, by uchronić skórę przed starzeniem, trzeba nadążać za kosmetycznymi nowinkami? Czy droższy krem oznacza, że jest lepszy? A może w ogóle nic nie dają? A jeśli dają, to który będzie najlepszy dla twojej skóry?

Odpowiedzi na te pytania to pierwszy etap walki ze zmarszczkami.

Kremy przeciwzmarszczkowe zawierają więcej składników odżywczych niż zwykłe kremy nawilżające. A więc ich stosowanie pomoże zachować młody wygląd skóry. Ale nie łudźmy się, że krem przeciwzmarszczkowy, nawet ten najdroższy, wyeliminuje zmarszczki. Może on co najwyżej sprawić, że przez kilka godzin objawy starzenia będą mniej widoczne. Ale dobre i to.

Typy kremów przeciwzmarszczkowych

  • Kremy posiadające właściwości przeciwutleniające, dzięki zawartości witamin C, E czy selenu. Chronią skórę przed agresywnym działaniem środowiska (zanieczyszczenia przemysłowe, promienie UV itp.).

  • Kremy na bazie kwasów owocowych, zwanych AHA, używane dla lekkiego peelingu skóry, dodającego skórze blasku oraz stymulacji produkcji kolagenu.

  • Kremy na bazie witaminy A, o silnych właściwościach przeciwzmarszczkowych. Kremy te nie są jednak dobrze tolerowane, dlatego nie są powszechnie dostępne. Zamiast kremu z witaminą A znajdziemy więc krem z retinolem czyli pochodną witaminy A, które są z reguły dobrze tolerowane. Zaleca się ich używanie od 35. roku życia.

Jaki krem najlepszy dla mnie?

Wybór kremu uzależniony jest nie tylko od wieku ale i od typu skóry, gdyż każdy typ ma inne potrzeby.

Skóra delikatna i cienka będzie wdzięczna za krem na bazie witaminy C, stymulujący wytwarzanie kolagenu i tym samym zwiększający gęstość skóry, lub krem z retinolem. Również osoby młode (20 do 30 lat) mogą zapobiegawczo stosować takie kremy.

Dla osób z grubszą skórą, które palą papierosy lub intensywnie opalały się, polecane są kremy z kwasami owocowymi, które poprzez peeling usuwają martwy naskórek i dodają blasku cerze, która w tych przypadkach często bywa poszarzała.

Dla starszej cery ze zmarszczkami polecane są kremy na bazie witaminy A (o ile takie kremy są dobrze tolerowane) lub pokrewne (np. z retinolem), które zazwyczaj działają głębiej.

Kilka porad praktycznych

Tym z Was, których skóra poddana jest działaniu zanieczyszczonego powietrza, promieni UV, dymu tytoniowego itp. radzi się stosować rano krem z przeciwutleniaczami, aby chronić skórę przez cały dzień a na noc stosować krem przeciwzmarszczkowy (na bazie witaminy A lub kwasów owocowych). Krem nakładamy oczywiście na dobrze oczyszczoną skórę.

Ważne jest, aby stosować regularnie kremy i aby zmieniać mniej więcej co 6 miesięcy rodzaj kremu. Nie powinno się stosować zawsze tego samego kremu, gdyż zazwyczaj daje on błyskawiczny efekt na początku stosowania ale po jakimś czasie (zazwyczaj po około 6 miesiącach) nie przynosi już spodziewanych korzyści i to jest właściwy moment na zmianę kremu.

Czy cena świadczy o jakości kremu?

Tak i nie. Tak, gdyż większość drogich kremów świadczy o tym, że firma je produkująca przeznacza wysoki budżet na badania laboratoryjne i jest w stanie wyprodukować kremy zawierający skuteczne składniki. Nie, bo korzyści ze stosowania drogiego kremu nie są aż tak duże, by uzasadniać wysoką różnicę w cenie w porównaniu do „normalnego” kremu.

Innymi słowy, jeśli np. jakiś krem jest trzy razy droższy od innego, będzie prawdopodobnie nieco bardziej skuteczny ale z całą pewnością nie trzy razy skuteczniejszy …

Czy kremy przeciwzmarszczkowe rzeczywiście są skuteczne?

Tak, jeśli weźmie się pod uwagę, że kremy takie wykazują działanie lokalne, które może nieco spłycić zmarszczki. Ale efekt działania kremów jest tylko kosmetyczny czyli daje jedynie efekt estetyczny w postaci lepszego wyglądu skóry… I o to nam chodzi, ale pamiętaj, że stan skóry możesz poprawić od wewnątrz odpowiednią dietą dla urody, dotlenieniem jej przez ruch na świeżym powietrzu i zapewnienie jej relaksu przez odpowiednio długi sen. I takie działania z pewnością przyniosą lepsze efekty niż nawet najdroższy krem przeciwzmarszczkowy.

barb
z wykorzystaniem: Le journal des femmes

 

Zobacz również:

Etykiety kosmetyków


Jak czytać etykiety

Jak zmniejszyć zmarszczki


Twarz bez zmarszczek

Papierosy i alkohol a cera


Tytoń i alkohol wrogiem cery