Rodzaje skóry

Jaką masz skórę?

Ważną sprawą przy pielęgnacji skóry jest określenie jej typu.
Najprostszym sposobem rozpoznania rodzaju naszej skóry twarzy jest metoda z użyciem cienkiej serwetki. Jeżeli na serwetce pozostanie tłusty odcisk, oznacza to, że skóra jest tłusta. Na skórę mieszaną wskazuje tłusta plama ograniczona do jednego tylko fragmentu skóry. Gdy serwetka jest czysta i sucha, masz skórę normalną bądź suchą.

Skóra normalna
Jest ona elastyczna, jedwabista w dotyku, nie widać na niej żadnych plam, pory są niewielkie, ściągnięte i nie łuszczy się. Mniej więcej 10 minut po oczyszczeniu, a przed nawilżeniem, czujesz lekkie ściąganie skóry. Czasami czerwienieje. Po opalaniu skóra normalna najpierw różowieje, a następnie brązowieje.

Skóra sucha
Jest ona słabo napięta zwłaszcza na policzkach i pod oczami, często nadmiernie się łuszczy. Dziesięć minut po oczyszczeniu, a przed nałożeniem kremu nawilżającego, skóra sucha jest bardzo napięte i piekąca. Łatwo czerwienieje. Po opalaniu zawsze czerwienieje, a bardzo rzadko brązowieje. Skóra taka jest szczególnie wrażliwa na zimno. Wtedy jej drobne naczynia pękają, pokrywają ją suche plamy, łatwo czerwienieje i ulega stanom zapalnym. Wymaga ona szczególnej pielęgnacji, w przeciwnym razie szybko pokryje się zmarszczkami.

Skóra tłusta
Jest gruba, ma ziemistą barwę, co wywołuje nadmierna ilość łoju wydzielanego przez gruczoły łojowe. Pory są rozszerzone. Rzadko lub nigdy nie czerwienieje. Około godziny po oczyszczeniu, bez nałożenia kremu, poczujesz tłuszcz jeśli pociągniesz palcem wzdłuż nosa. Skóra taka bardzo łatwo opala się na brązowo.
Musi być ona częściej oczyszczana niż skóry pozostałych typów.

Skóra wrażliwa
Skóra wrażliwa jest jasna i sucha. Łatwo ulega oparzeniom słonecznym. Łatwo czerwienieje przy kontakcie z określonymi produktami.

Skóra mieszana
Dość często spotyka się połączenie skóry tłustej (czoło, nos, podbródek) i suchej (policzki). Wówczas każdy fragment twarzy należy odrębnie pielęgnować.

asja

 

Zobacz również:

Domowe maseczki


Maseczki dla cery zmęczonej

Maseczki do tłustej cery


Maseczki dla tłustej cery

Oczyszczanie skóry


Oczyszczanie to podstawa