Oczyszczanie to podstawa

Oczyszczanie to podstawa

Brud, kurz i pot zatykają pory skóry uniemożliwiając jej oddychanie i naturalne procesy regeneracyjne. Brudna skóra nie przyjmuje i nie wchłania środków pielęgnacyjnych i odżywczych zawartych w kremach. Dlatego dokładne oczyszczanie skóry przynajmniej dwa razy dziennie to podstawa.

Czym myć twarz?

Rodzaj środka myjącego zależy od rodzaju cery. Do wyboru mamy następujące środki:

Mydło

Mydło zwykłe o odczynie zasadowym usuwa brud, ale jednocześnie za bardzo odtłuszcza skórę, zmienia jej odczyn z kwaśnego na zasadowy, niszczy naturalny, ochronny płaszcz skóry. Staje się ona przesuszona, nadwrażliwa, bardziej podatna na zanieczyszczenia i alergie. Nie jest więc polecane do żadnego typu cery.

„Mydło bez mydła”

„Mydło bez mydła”- to łagodnie działający środek myjący, ma stopień kwasowości identyczny jak skóra – pH 5,5. Nie niszczy jej warstwy ochronnej i nie narusza równowagi kwasowo-zasadowej. Wyglądem i sposobem działania preparaty te przypominają do złudzenia mydło - takim „mydłem bez mydła” są wszelkie kostki dermatologiczne, płynne mydła dermatologiczne, również te o działaniu leczniczym.

Mydło w płynie

Mydło w płynie ma te same składniki myjące, co mydło w kostce. Mniej w płynnym mydle jest tłuszczu i substancji zagęszczających, natomiast więcej wody. Dlatego mydła w płynie są nieco łagodniejsze dla skóry niż te w kostce. Dodawane do mydeł substancje nawilżające jak np. uszczelniające naskórek gliceryna, lanolina lub oleje roślinne oraz kremy nawilżające i miód w płynnych preparatach działają skuteczniej, bo zostawiają na skórze cienką warstwę, chroniącą ją przed nadmiernym wysuszeniem.

Żel myjący

Dobrze usuwa wszelkie zanieczyszczenia nie naruszając kwaśnego odczynu skóry. Nie wywołuje podrażnień. Działa bardzo łagodnie dzięki zawartości olejków i ekstraktów roślinnych.

Mleczko i śmietanka kosmetyczna

Chronią naturalne środowisko skóry. Aby jednak dokładnie oczyścić twarz, trzeba użyć dużej ilości preparatu.

Tonik

Tonik służy do usunięcia ze skóry resztek mleczka, a także do przywrócenia jej naturalnego pH. Działa łagodząco i przeciwzapalnie.

Dobór środków myjących do cery

Cera normalna

Taka skóra to rzadkość. Ma najmniejsze wymagania, ale trzeba dbać, by się nie wysuszyła. Rano i wieczorem przemywamy ją żelem lub płynem przeznaczonym do mycia twarzy, a następnie tonikiem bezalkoholowym lub naparem z ziół. Możemy ją myć również mydłem w kostce dla dzieci, bo takie zwykle zawierają substancje zapobiegające wysuszeniu skóry.

Cera sucha

Ten typ skóry wymaga dużej troski. Rano i wieczorem przemywamy twarz delikatnym mleczkiem, które lekko natłuszcza i nawilża skórę. Można też zastosować ciepły odwar z siemienia lnianego (łyżeczkę nasion zalać szklanką zimnej wody, zagotować i schłodzić). Tonik tylko bezalkoholowy, albo napar z ziół do cery suchej.

Cera tłusta

Tego typu skóra wytwarza nadmiar łoju na całej twarzy lub tylko w tzw. strefie T (czoło, nos, broda), oraz na karku, dekolcie i plecach. Potrzeba jej mocnego oczyszczenia (ale bez wysuszenia), oraz zmniejszenia działalności gruczołów łojowych. Rano odświeżamy twarz tylko tonikiem, najlepiej lekko alkoholizowanym. Można też przemyć ją wodą mineralną lub przegotowaną. Wieczorem przemywamy twarz dokładniej mleczkiem, a potem tonikiem lub przeciwzapalnym naparem z ziół. Możemy również użyć głęboko oczyszczającego płynu z zawartością siarki, cynku i wyciągu z ziół.

Cera mieszana

Rano czoło, brodę i nos zmywamy przegotowaną wodą i łagodnym mydłem (pH 5,5) lub żelem, a potem tonikiem oczyszczającym pory. Policzki traktujemy tak, jak pielęgnację skóry suchej. Wieczorem twarz zmywamy trzykrotnie: najpierw mleczkiem kosmetycznym, potem przeciwzapalnym naparem z rumianku lub innych ziół albo wodą i delikatnym mydłem, a na koniec tonikiem.

baas

 

Zobacz również:

Peeling na gładką cerę


Peeling na gładką cerę

Zioła dla urody


Zioła dla urody

Parówki z ziół


Parówki z ziół