Kremy z przeciwutleniaczami

Wszyscy się starzejemy i nie możemy cofnąć czasu ani usunąć oznak starzenia. Można jednak sprawić, że zmarszczki i bruzdy będą odrobinę mniej widoczne. Prawie każdy krem nawilżający może sprawić, że nasza skóra będzie przez kilka godzin nieco lepiej wyglądać. Ale nie ma co się oszukiwać, zmiany będą krótkotrwałe i ledwo zauważalne.

W 2006 r. amerykańska Unia Konsumentów i jej francuski odpowiednich przeprowadziły badanie różnorakich kremów (w tym takiego za 335 dolarów za opakowanie niespełna 30 g). Badanie wykazało, że po 12 tygodniach stosowania nawet najlepszych produktów przeciętna głębokość zmarszczek zmniejszyła się o mniej niż 10%. Nie odnotowano też korelacji pomiędzy ceną kremu a jego skutecznością. Wybierajmy więc mądrze krem i nie przepłacajmy.

Czy przeciwutleniacze w kremach coś dają?

Wiadomo, że przeciwutleniacze zwalczają wolne rodniki, więc kremy z tymi związkami powinny przeciwdziałać starzeniu się skóry, przynajmniej teoretycznie. Niestety, nie wszystkie kremy zawierają przeciwutleniacze w wystarczającym stężeniu lub na tyle stabilnej postaci, żeby były skuteczne po wniknięciu w skórę. I kupując krem w drogerii, na ogół nie jesteśmy w stanie rozpoznać czy przeciwutleniacze wymienione w składzie kremu wpłyną korzystnie na nasza cerę, czy też pozostaną chwytem marketingowym producenta kremu.

Najważniejsze przeciwutleniacze dodawane do kremów

Pochodne witaminy A

Pochodne witaminy A stosowane od lat do leczenia trądziku, pobudzają produkcję kolagenu, zwiększając tym samym wytrzymałość skóry i jej elastyczność. W jednym z badań uszkodzona przez słońce skóra, leczona tretinoiną wykazała 80-procentowy wzrost tworzenia kolagenu, w porównaniu z 14-procentowym spadkiem w grupie kontrolnej. Według innych badań, ten sam preparat sprawił, że drobne zmarszczki były mniej zauważalne, a skóra była mocniejsza i gładsza. Ale by uzyskać taki efekt musimy udać się do dermatologa po receptę a nie do drogerii.

Witamina C

Badania dowodzą, że po 12 tygodniach stosowania witaminy C skóra wydaje się gładsza i mniej pomarszczona. Ale by witamina C w kremie była skuteczna musi być w odpowiednim stężeniu. A zwykle kremy z drogerii prawdopodobnie nie mają dość tej witaminy albo nie występuje ona w postaci mogącej przenikać przez naskórek (jest do tego zdolny tylko ester witaminy C). Inne związki określane jako „witamina C” mają jedynie walory marketingowe.

Witamina E

Dowiedziono, że alfa-tokoferol (biologicznie aktywna postać witaminy E), skutecznie pomaga skórze bronić się przed uszkodzeniami powodowanymi przez słońce. Inne badania wskazują, że witamina E łagodzi stany zapalne wywołane ekspozycją na słońce.

Wyciąg z zielonej herbaty

Zielona herbata ma działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. W jednym z badań, część kobiet stosowała 10-procentowy krem z zieloną herbatą i brała doustnie suplementy z jej zawartością, podczas gdy grupa kontrolna placebo w postaci kremu i suplementu. Po 8 tygodniach skóra tych kobiet, które stosowały herbatę zieloną wykazywała w badaniach mikroskopowych większą elastyczność, chociaż gołym okiem nie udawało się stwierdzić poprawy.

DMAE

Badania wykazały, że preparat DMEA, zwany liftingiem w kremie, zwiększa jędrność skóry. W ramach jednego z badań trwającego 16 tygodni, stosowanie 3-procentowego preparatu DMEA doprowadziło do wypełnienia zmarszczek i poprawiło wygląd starzejącej się skóry. Naukowcy sądzą, że powoduje on pęcznienie komórek, mogących wykazywać oznaki uszkodzeń. Ale uwaga: istnieją podejrzenia, że w perspektywie długofalowej mechanizm ten może uszkadzać skórę.

Koenzym Q10

Badania wykazują, że koenzym Q10 chroni przed stanami zapalnymi, wywołanymi przez wystawienie na słońce, zwłaszcza jeśli jest używany z karotenoidami, innymi przeciwutleniaczami.

Idebenon

To jeden z najpotężniejszych przeciwutleniaczy w produktach do pielęgnacji skóry. Jest powiązany z koenzymem Q10. W jednym z badań, mającym określić stopień ochrony przed utlenianiem, idebenon uzyskał 95 punktów, w porównaniu z 80 dla witaminy E, 68 dla kinetyny, 52 dla witaminy C i 41 dla kwasu alfa-liponowego.

Konkluzja

Nie mamy pewności czy przeciwutleniacze dodawane do kremów pomogą nam zachować młodą skórę. Ale z pewnością skórze pomogą te same związki dostarczone skórze od wewnątrz, czyli z pożywieniem. Jedz więc produkty obfitujące w przeciwutleniacze, zwłaszcza witaminę C i E. Witamina C odgrywa ważną rolę w produkcji kolagenu i chroni przed siniakami. Witamina E, będąca głównym antyoksydantem w organizmie chroni komórki przed procesem starzenia.

Uwaga: Więcej nie oznacza lepiej. Uważać trzeba zwłaszcza na kremy z pochodnymi witaminy A, które mogą wywołać chwilowe zaczerwienienie, suchość i podrażnienie.  By temu zapobiec lepiej zacząć od słabego stężenia i stopniowo wprowadzać mocniejsze. Dobrze jest również, przed zastosowaniem kremu z witaminą A, odczekać godzinę po umyciu twarzy, by skóra odbudowała naturalny płaszcz lipidowy. Uważaj też ze słońcem. Skóra leczona witaminą A jest bardziej podatna na oparzenia słoneczne.

barb
na podstawie Sekcja Zdrowie, poz. 99

 

Zobacz również:

Jaki krem przeciwzmarszczkowy


Jaki krem przeciwzmarszczkowy?

Przeciwutleniacze


Przeciwutleniacze

Etykiety kosmetyków


Czytaj etykiety