Chemikalia z kosmetyków mogą powodować nadwagę i cukrzycę

Chemikalia zawarte w samoopalaczach i kolorowych kosmetykach, a szczególnie ftalany mogą przyczyniać się do otyłości i cukrzycy. Do takich wniosków doszli szwedzcy naukowcy.

Ftalany to substancje dodawane do plastików w celu nadania im giętkości., które mogą przedostać się do organizmu np. gdy dziecko weźmie do ust zabawkę albo pije mleko z butelki zawierającej ten składnik. Ftalany są toksyczne i rakotwórcze.
Od kilku lat w Europie istnieje zakaz stosowania niektórych ftalanów (w tym Dibutylphtalat-DEHP, Dimethoxyethylphtalat-DMPE) w zabawkach i artykułach pielęgnacyjnych dla dzieci, a także w kosmetykach. Jednakże nadal dozwolone są niektóre z nich, w tym ftalaty, które najczęściej występują w kosmetykach – Diethylphtalat (DEP). Substancja ta, stosowana na skórę, wchłaniana jest przez organizm i wpływa na niego toksycznie.

Naukowcy z Mount Sinai Medical Center w Nowym Jorku pierwsi zauważyli, że ftalaty obecne w kosmetykach zaburzają układ kontroli masy ciała oraz równowagę hormonalną i mogą przyczyniać się do nadwagi. Na przybranie na wadze po zastosowaniu kosmetyku z ftalatem narażone są zwłaszcza osoby stosujące dietę niskotłuszczową. Mniejsza ilość tłuszczu w pożywieniu oznacza bowiem gorsze wchłanianie wielu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, a to z kolei powoduje wysuszenie skóry i …. konieczność sięgnięcia po kolejny kosmetyk nawilżający, a wraz z nim kolejną porcję ftalanów.

Ostatnio szwedzcy naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali potwierdzili związek między stosowaniem kosmetyków z ftalatami a odkładaniem się tłuszczu na brzuchu. Ponadto odkryli, że osoby, w których krwi wykryto nawet niewielkie ilości ftalatów, były dwukrotnie częściej narażone na zachorowanie na cukrzycę. Ftalaty w kosmetykach mogą być odpowiedzialne za to, że tyjemy, mimo stosowanej diety i odpowiedniej porcji ruchu.

Ftalaty są podejrzewane o szkodliwe działanie na wątrobę, nerki, układ hormonalny oraz organy rozrodcze. Zdaniem naukowców, ftalaty wchłaniane przez mężczyzn mają działanie antytestosteronowe i w efekcie prowadzą do przybierania na wadze. U kobiet zaburzają równowagę hormonalną, podobnie jak to się dzieje w okresie dojrzewania i menopauzy.
Ftalaty są bardzo powszechne i używane na dużą skalę jako środek żelujący w kosmetykach i środkach czystości. Nie dość, że zawierają je plastikowe opakowania kosmetyków, to znajdujemy je również wewnątrz opakowania w kremach, samoopalaczach i perfumach. Ftalaty z perfum wdychamy, gdyż użyte są po to, by utrwalić zapach.

Statystyki mówią, że ftalany znajdują się w 70% kosmetyków zawierających dodatki zapachowe (nie tylko perfumy i wody kolońskie, ale także szampony, dezodoranty i kremy). Trudno jest ocenić czy dany produkt ma w składzie ftalany. A to dlatego, że nie ma obowiązku podawania na etykiecie, czy produkt go zawiera .

Wyjściem może być wybór produktów ekologicznych. Warto też czytać etykiety i unikać produktów, gdy w ich składzie ujrzymy takie składniki jak: Diethylphtalat (DEP), Dimethylphtalat (DMP), bisphenol-A. I pozostaje nadzieja w tym, że kolejne badania, wykazujące toksyczne działanie tych związków, skłonią przemysł kosmetyczny do zrezygnowania z tych substancji w produkcji kosmetyków.

barb
źródła: dailymail.co.uk, sciencedaily.com

 

Zobacz również:

Niebezpieczne ftalany


Niebezpieczne ftalany

Etykiety kosmetyków


Czytaj etykiety

Toksyczne kosmetyki


Rakotwórcze kosmetyki