Relaksujący i odmładzający masaż twarzy

Na większość z nas masaż twarzy działa odmładzająco, ponieważ zmarszczki są wygładzane w sposób naturalny. Już dziesięciominutowy masaż twarzy poprawie jej ukrwienie i przepływ limfy, co nadaje cerze świeży wygląd i pomaga zlikwidować worki pod oczami.

Masaż „na sucho” bez używania olejków możemy wykonywać praktycznie wszędzie, w biurze czy w podróży. Sprawi, że twarz będzie wyglądała odprężona i zrelaksowana. Poprawi również naszą zdolność do koncentracji.

Najlepiej jednak zarezerwować na masaż kilka minut w trakcie codziennej porannej toalety lub wieczorem, gdy po długim męczącym dniu chcemy się odprężyć. Szybko wejdzie nam w krew, jak mycie zębów.

Sposób wykonania automasażu twarzy

 • Wybieramy odpowiedni olejek do masażu. Szczególnie polecany do masażu pielęgnacyjnego jest olejek migdałowy. Dodajemy do niego po 1-2 kropli wybranego olejku uzupełniającego (zobacz Aromaterapia).

 • Siadamy prosto i wygodnie i rozcieramy w dłoniach łyżeczkę podgrzanego olejku.

 • Na kilka sekund kładziemy rozluźnione dłonie swobodnie na bokach twarzy – palce na czole, a kłęby kciuków na brodzie.

 • Zamykamy oczy i robimy kilka głębokich wdechów i wydechów. Rozkoszujmy się chwilą spokoju i oderwania od otaczającego nas świata.

 • Przesuwamy dłonie jednocześnie do lewego i prawego ucha, usuwając w ten sposób napięcie z twarzy, głowy i ducha. Powtarzamy 3 razy.

 • Kładziemy dłonie na czole, jedna na drugiej, i na zmianę przesuwamy je delikatnie w górę i w dół, od grzbietu nosa do linii włosów. Zamykamy przy tym oczy, by móc w pełni rozkoszować się łagodnymi ruchami dłoni. Powtarzamy 6 razy.

 • Opuszkami palców pocieramy czoło od środka do skroni, które masujemy okrężnymi ruchami, uciskając je przy tym w zależności od indywidualnych potrzeb.

 • Palce wracają do środka czoła, po czym znowu rozcierają skórę w kierunku skroni. Powtarzamy 4 razy.

 • Obie brwi chwytamy jednocześnie między kciuk i palec wskazujący i uciskamy je od środka twarzy do zewnątrz.

 • Gdy palce wrócą do pozycji wyjściowej, kładziemy opuszki u nasady nosa, między brwiami i, lekko uciskając, przeciągamy je ku górze po łukach brwiowych. W ten sposób likwidujemy napięcie w okolicach oczu i czoła. Powtarzamy 4 razy.

 • Koniuszki palców kładziemy po obu stronach nosa (przy skrzydełkach nosa). Delikatnie uciskając, rozsuwamy palce na boki. Masujemy, pocierając policzki aż do uszu.

 • Przesuwamy dłonie od uszu do kącików ust, stąd ponownie masujemy na zewnątrz i z powrotem do czubka brody. Od tego miejsca prowadzimy dłonie do tyłu przez żuchwę, aż do karku. Powtarzamy 3 razy.

 • Na koniec przykrywamy twarz dłońmi i głaszczemy ja delikatnie i powoli na zewnątrz, robiąc wdech, a przy powrotnym ruchu – wydech. Powtarzamy 3 razy. Następnie szybko mrugamy kilka razy, jakby nasze powieki były skrzydłami motyla.

Jeśli mamy czas, masaż twarzy możemy zakończyć parówką ziołową. Doskonale wzmocni ona odprężające działanie masażu i przygotuje skórę do przyjęcia kremu.

Więcej informacji o masażu pielęgnacyjnym, relaksującym i leczniczym znajdziesz w nowo wydanej książce Masaż relaksacyjny - Wszystkie techniki. Zawiera ona informacje o różnych formach masażu, technikach wykonania oraz ilustrowane zdjęciami szczegółowe wskazówki jak go wykonać. Dowiesz się jak dobrać olejki do masażu, złagodzić ból napięciowy, zwalczyć cellulit, wykonać automasaż po treningu czy pomóc delikatnym masażem maluchowi.

Głaskanie, ugniatanie i pocieranie to elementy prastarej metody leczniczej. Pomagają przywrócić równowagę wewnętrzną. Odpowiednio wykonany masaż zdziałać może cuda, nie niosąc za sobą żadnych skutków ubocznych. Warto więc spróbować!

 

Zobacz również:

Akupresura


Akupresura

Parówki z ziół


Parówki z ziół

Uodparniający masaż


Masaż na odporność