Ekspert radzi (2)

Oto garść dalszych porad na temat pielęgnacji cery. Porad udziela pani Anna Grela, dyplomowana kosmetyczka z gabinetu "Warsztat Piękna" w Warszawie.

W jaki sposób dbać o cerę tłustą ze skłonnościami do wyprysków?

Podstawowa pielęgnacja przy cerze tłustej to oczyszczanie i złuszczanie. Oczyszczanie - czyli codzienna wieczorna pielęgnacja, dokładnie zmywamy makijaż i zanieczyszczenia po całym dniu. Złuszczanie - natomiast to odblokowywanie porów. Skóra tłusta ze skłonnością do wyprysków wymaga regularnego, delikatnego złuszczania. W zależności od wrażliwości skóry, tłustej do mycia stosujemy preparat myjący delikatny lub działający antybakteryjnie. Preparat złuszczający - najlepszy będzie tonik np. z kwasem salicylowym, azulanowym, z kw. owocowymi. Kwasy działają dwukierunkowo, złuszczają czyli odblokowują zatkane pory oraz mają działanie antybakteryjne czyli przeciwzapalne. Obowiązkowo oczywiście musimy zadbać o nawilżenie naskórka, czyli jak dobieramy kremy to na dzień niech to będzie krem matujący a na noc nawilżający.

Czy można określić rodzaj skóry bez konsultacji ze specjalistą?

Bardzo trudne zadanie. Podział tłusta, mieszana, wrażliwa jest wygodny dla komunikacji marketingowej itd. Indywidualne podejście jest tu bardzo ważne. Czasami skóra jest niewłaściwie pielęgnowana i staje się wrażliwa, sucha, tłusta. Najlepiej zrobić test, odstawić wszystkie kosmetyki. Przez tydzień stosować tylko demakijaż łagodnym środkiem i krem nawilżający. Jeśli skóra będzie napięta to znaczy że jest sucha, jeśli będzie się bardziej "tłuścić" to znaczy że jest mieszana. Wiele osób odkryje pewnie dawno zapomniany komfort zdrowej skóry, bo np. stosuje za dużo kosmetyków i prosta pielęgnacja przywróci równowagę skórze. Często też z przesuszenia pojawia sie na skórze rumień lub naczynka, to sygnał aby uszczelnić naturalną ochronę skóry np. preparatem z mocznikiem.

W jaki sposób skutecznie można pozbyć się zaskórników?

Najlepszy sposób na pozbycie sie zaskórników to kosmetyki z kwasami owocowymi, delikatnie złuszczają i odblokowują pory, działają przeciwzapalnie. Złuszczanie kwasami to takie czyszczenie chemiczne, bez wyciskania.

Jakich kosmetyków należy używać, aby utrzymać jak najdłużej opaleniznę?

Nawilżających. Prawidłowe nawilżenie gwarantuje prawidłową fizjologiczna regenerację skóry, dzięki czemu skóra będzie długo ładnie wyglądała.

Co można zrobić, aby pozbyć się rozstępów?

Rozstępy to przerwanie tkanki łącznej, nie ma sposobu na skuteczne pozbycie się rozstępów. Można próbować zapobiegać, ograniczyć powstawanie dbając o nawilżenie i uelastycznienie naskórka/skóry. Ale jeśli się pojawią, to niestety już zawsze będą, mniej lub bardziej widoczne.

Jak można pozbyć się piegów?

Nie można. Latem będą bardziej wyraźne, zimą będą jaśniejsze. Zabiegi na przebarwienia, eksperymenty nie pomogą a tylko uwrażliwią i osłabią kondycję skóry. Piegi musimy polubić! Bo są fajne:)


Anna Grela, dyplomowana kosmetyczka, absolwentka Podyplomowego Studium Kosmetologii organizowanego przez Politechnikę Łódzką i Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Od kilku lat prowadzi swój gabinet kosmetyczny "Warsztat Piękna" proponując indywidualnie dobrane programy pielęgnacyjne, bazując na profesjonalnych kosmetykach firm: Mediderma, Biologique Recherche i Mary Cohr. - www.sklep.warsztatpiekna.pl

 

Zobacz również:

Dieta dla urody


Dieta dla urody

Wpływ stresu na skórę


Skóra w stresie

Oczyszczanie skóry


Oczyszczanie to podstawa