Ekspert radzi (1)

Rozpoczynamy serię porad na temat pielęgnacji cery. Porad udziela pani Anna Grela, dyplomowana kosmetyczka z gabinetu "Warsztat Piękna" w Warszawie.

W jaki sposób najlepiej przygotować skórę twarzy do słońca w lecie?

a) w gabinecie kosmetycznym - jeśli skóra jest zanieczyszczona to koniecznie czyszczenie, aby odblokować pory i koniecznie sprawdzić stan nawilżenia cery po zimie. Ponieważ po wpływem ciepła/słońca + kremu do opalania zanieczyszczenia spuchną, zrobi się stan zapalny.
Najlepszy zabieg przygotowujący skórę do lata to peeling migdałowy: delikatnie złuszcza, rozjaśnia , odblokowuje pory czyli mamy chemiczne oczyszczanie cery.

b) w domu robimy przegląd kosmetyków i odstawiamy wszystko co wchodzi w reakcję ze słońcem czyli kosmetyki z kwasami owocowymi iretinolem, aby nie było przebarwień. Stosować kremy nawilżające.

W jaki sposób powinniśmy przygotować skórę do upragnionego urlopu? Jakie zabiegi należy wykonać na ciało?

Ciało po zimie jest przesuszone, szare. Aby poprawić wygląd sprawdzą się zabiegi pielęgnacyjne złuszczająco-nawilżające i regenerujące: złuszczanie martwego naskórka - peelingi scrab, enzymatyczne, mechaniczne np. rękawicą silikonową, maski algowe - na ciepło, masaż na krem nawilżająco- odżywczy. Zabiegi w zależności od stanu skóry należy zrobić w serii lub jednorazowo przed urlopem. Na ciało polecam bardzo zabieg złuszczająco - nawilżający najlepiej z kwasem mlekowym, bardzo poprawia koloryt skóry.

Jakich kosmetyków powinnam używać jeśli po stosowaniu popularnych kremów mam alergię?

Temat rzeka. Prawdopodobnie jest zniszczony płaszcz wodno-lipidowy, i dlatego po nałożeniu kremu na skórę jest pieczenie, zaczerwienienie.....
Polecam wtedy kremy na bazie tłustej, np. z ceramidami. Ale każdy przypadek jest inny i do każdego należy podejść indywidualnie, należy przeprowadzić dokładny wywiad aby coś konkretnie zaproponować.

Jak zmienia się skóra po 40-stce, jak powinna wyglądać jej pielęgnacja?

40 lat to ostatni moment aby rozpocząć systematyczną pielęgnację. Wszystko zależy od stanu wyjściowego danej osoby. Ale podstawowa sprawa to świadomość tego, że z wiekiem skóra traci elastyczność, dzieje się to na trzech poziomach: naskórek, tkanka podskórna, mięśnie.

  1. Naskórek powinien być "szczelny" tj. dobrze nawilżony, ze zdrowym płaszczem wodno-lipidowym - zapobiegamy utracie wody czyli przesuszeniu – stosować: kosmetyki, zabiegi z kwasem mlekowym, mocznikiem, kwasem hialuronowym, fitohormonami, ceramidami

  2. Tkanka podskórna pod wpływem zmian hormonalnych, oraz słabnącej zdolności skóry do regeneracji traci elastyczność – stosować: kosmetyki, zabiegi z kwasami owocowymi, retinolem, vitaminą C.
    Mezoterapia bezigłowa 2 razy do roku w serii 4 zabiegi.

  3. Mięśnie z wiekiem robią się mniej elastyczne - stymulacja mięśni poprzez masaż, zabiegi z zastosowaniem prądu.
    Optymalna pielęgnacja to prawidłowo dobrane kosmetyki do pielęgnacji domowej, zabiegi w gabinecie np. co 3 tygodnie lub serie co pół roku.

Jakie metody łagodzące, preparaty stosować po oparzeniach słonecznych?

NIE DOPUŚCIĆ DO OPARZEŃ!!!!!!!!
Stosować kremy z filtrami mineralnymi/fizycznymi i rozsądnie wystawiać się na słońce!
.....jeśli już, to kremy z pantenolem, kefir. A potem nawilżać, nawilżać i nawilżać............


Anna Grela, dyplomowana kosmetyczka, absolwentka Podyplomowego Studium Kosmetologii organizowanego przez Politechnikę Łódzką i Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Od kilku lat prowadzi swój gabinet kosmetyczny "Warsztat Piękna" proponując indywidualnie dobrane programy pielęgnacyjne, bazując na< profesjonalnych kosmetykach firm: Mediderma, Biologique Recherche i Mary Cohr. - www.sklep.warsztatpiekna.pl

 

Zobacz również:

Jak zmniejszyć zmarszczki


Twarz bez zmarszczek

Przyczyny trądziku


Trądzik nie tylko młodzieńczy

Peeling na gładką cerę


Peeling na gładką cerę