Jak dbać o skórę w zimie

Zimno odmładza, bo pobudza krążenie i w efekcie odświeża i ożywia cerę. Prawdą jest, że kobiety mieszkające w ostrzejszym klimacie (np. Islandia, Skandynawia) wyglądają znacznie młodziej niż ich rówieśniczki na południu Europy. Ale duże wahania temperatury między mroźnym powietrzem za oknem i ciepłym wewnątrz mogą przyczynić się do szybkiego starzenia skóry, jeśli jej odpowiednio nie zabezpieczysz.

W zimnym powietrzu gruczoły łojowe pracują wolniej i skóra nie jest wystarczająco chroniona warstwą lipidową. Poza tym spędzanie większości czasu w przegrzanych i suchych pomieszczeniach przyczynia się do szybkiego odwodnienia skóry. A wyjście z takiego pomieszczenia na mróz to wielki szok dla skóry i dodatkowa utrata wilgoci. Jak zatem uchronić naszą skórę przez ujemnymi skutkami zimy?

Krem ochronny

Lekki, nawilżający krem, stosowany w lecie nie jest odpowiedni na zimę. Krem na zimę powinien być odżywczy i zawierać substancje tłuszczowe, tworzące na skórze warstwę ochronną przed mrozem i wiatrem. Dodatkowo powinien zawierać filtr chroniący przed promieniowaniem UV. Ważne to jest szczególnie w górach, gdzie światło słoneczne odbijające się od śniegu jest bardzo intensywne. Krem dobieramy w zależności od rodzaju cery.

Tłusta cera najlepiej radzi sobie z zimnem, ponieważ wytwarzany przez nią tłuszcz tworzy naturalną barierę ochronną. Dlatego nawet zimą wystarcza jej krem w postaci emulsji. Inaczej wygląda sprawa z cerą suchą, pozbawioną ochronnej otoczki łoju. Cera taka wymaga kremów odżywczych lub półtłustych. Na bardzo silne mrozy możesz użyć ochronnego tłustego kremu, najlepiej z witaminą A, ale pamiętaj, żeby taki tłusty krem zmyć po powrocie do ogrzewanego pomieszczenia.

Najgorzej zmiany temperatury znosi wrażliwa cera ze skłonnością do pękających naczynek. W takich warunkach naczynka na przemian kurczą się i rozszerzają i w efekcie często pękają. Dlatego taka cera wymaga kremu z dodatkowymi składnikami wzmacniającymi, uszczelniającymi i obkurczającymi naczynka (rutyna, witamina K i C, arnika, kasztanowiec).

Nawilżenie

Duże wahania między wilgotnym i mroźnym powietrzem na zewnątrz, a tym w zamkniętych pomieszczeniach, ciepłym i przesuszonym przez kaloryfery, negatywnie wpływają na cerę, powodując odwodnienie głębszych warstw skóry. Po powrocie do domu warto więc nałożyć na twarz nawilżający krem. A jeśli zauważysz, że skóra zaczyna się ściągać i łuszczyć, nałóż na nią którąś z maseczek nawilżających.

Dodatkowo zadbaj o nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, wieszając na kaloryferach kamionkowe naczynia z wodą albo chociaż mokry ręcznik. Pomoże również rozpylanie w pomieszczeniu wody w sprayu i hodowanie roślin doniczkowych. Rośliny w doniczkach cenne są zwłaszcza w biurach pełnych urządzeń zaburzających równowagę jonową (komputery, drukarki, światło jarzeniowe itp.), gdyż nie tylko przyczyniają się do lepszego nawilżenia powietrza, ale dodatkowo przywracają równowagę jonową.

Zimowe nawyki

  • Nie myj twarzy bezpośrednio przed wyjściem na dwór.

  • Nie myj rąk mydłem, które usuwa z niej ochronną warstwę lipidową, w zimie zamień je na łagodne mydło w płynie.

  • Nawet jeśli masz tłustą cerę, zrezygnuj w zimie z toniku alkoholowego, zamień go bezalkoholowym albo naparem z odpowiednio dobranych ziół.

  • Zawsze przed wyjściem z domu zabezpiecz usta pomadką ochronną, najlepiej zawierającą witaminy A i E i/lub masło kakaowe czy glicerynę i koniecznie filtry chroniące przed promieniowaniem UV (zarówno UVA jak i UVB).

  • Nigdy nie oblizuj ust na zimnie, nie tylko nie nawilżysz ich w ten sposób, ale wprost przeciwnie – doprowadzisz do wysuszenia powodującego ich pierzchnięcie.

Nie musisz unikać zimowych spacerów czy zabawy z dziećmi w śnieżki z obawy, że przyniesie to szkodę skórze. Wprost przeciwnie, jeśli przestrzegać będziesz powyższych zasad, Twoja skóra nie tylko nie ucierpi, ale nabierze blasku w efekcie lepszego dotlenienia.

barb

 

Zobacz również:

Przechłodzenia, odmrożenia


Przechłodzenia i odmrożenia

Zimowy trening


Zimowy trening

Pielęgnacja suchej skóry


Pielęgnacja suchej cery