Ciemna strona kosmetyków

Tylko nieliczne osoby przed zakupieniem jakiegoś kosmetyku dokładnie zapoznają się z ulotką, na której znajduje się jego skład chemiczny. Szczególnie ważne powinno to być dla osób kupujących kosmetyki dla swoich dzieci oraz kobiet w ciąży i karmiących matek.

Jednak prawda jest taka, że świadomość jakie składniki znajdują się w kosmetykach, które używamy powinien mieć każdy z nas. Powinno to wynikać z troski o własne zdrowie, ponieważ składniki z kosmetyków bardzo często są wchłaniane głęboko w naszą skórę, a nawet do krwi.

 

Toksyczne składniki

Warto zapoznać się z listą najbardziej szkodliwych dla naszego organizmu składników i zwrócić uwagę na to, czy nasze kosmetyki je zawierają. Oto niektóre z nich:

  • Dioksan- jest substancją, która pełni rolę rozpuszczalnika, bardzo łatwo przenika przez nabłonek do krwi. Największym minusem działania tej substancji jest drażniące działanie na skórę oraz błony śluzowe oraz to, że uszkadza ona warstwę lipidowo- białkową błon komórkowych. Niektórzy badacze uważają, że może mieć nawet działanie rakotwórcze.

  • Substancje z grupy AHA, wykorzystywane głównie do produkcji kosmetyków złuszczających naskórek, to kolejne substancje mogące mieć negatywny wpływ na naszą skórę. Przy dłuższym stosowaniu powodują zaburzenie wydzielania łoju i potu oraz zaburzenia w gospodarce kwasowo-zasadowej skóry.

  • Kosmetyki na bazie oleju mineralnego, parafiny oraz oleju parafinowego też mogą okazać się nie zawsze bezpieczne. Są one produktami uzyskanymi w procesie destylacji ropy naftowej. Bardzo często skutkiem ubocznym ich stosowania jest zatykanie porów skóry, zaburzenia wymiany gazowej oraz metabolicznej skóry.

Składnikami na które również warto zwrócić uwagę są:
Oxybenzone - dodawany jako filtr przeciwsłoneczny, uznawany jako rakotwórczy,
CAPB - detergent anionowy, używany bardzo często jako składnik płynów do kąpieli, żeli, szamponów oraz mydeł w płynie. Może powodować wysuszanie się skóry,
fragrences - pod tą nazwą bardzo często kryją się substancje, które mają działanie bardzo silnie uczulające. Są głównym składnikiem używanym w celu poprawienia kolorytu kosmetyków i nadania im przyjemnego zapachu.

Wymienione składniki to jedynie część substancji, które mogą mieć działanie uczulające, a nawet rakotwórcze. Nie warto wpadać w paranoję kupując kosmetyki, ale warto być ostrożnym i zapoznawać się z ich składem chemicznym. Możemy wówczas uniknąć wielu nieprzyjemnych konsekwencji wpływu szkodliwych substancji na nasz organizm.

Konserwanty

We współczesnym świecie konserwanty stały się wszechobecne. Definicja określa konserwanty jako środki (substancje), których celem jest zabezpieczenie danego produktu przed zepsuciem (na skutek zanieczyszczenia wirusami, bakteriami, grzybami itp.).

Dla konsumenta używanie konserwantów w kosmetykach przynosi dwa efekty- zabezpieczające kosmetyk, ale również skutki uboczne, które wynikają z tego, że jest on substancją chemiczną, która ma swoje właściwości. Pamiętajmy jednak, że każdy kosmetyk dostępny na rynku musiał przejść szereg badań dermatologicznych, aby to mogło nastąpić. Jest sprawdzany głównie pod względem interakcji ze skórą, ponieważ to na tym poziomie ma działać. Konserwanty w nim zawarte mają służyć przedłużeniu jego ważności.

Warto podkreślić, że tendencją jest ograniczanie do minimum stosowania środków i substancji konserwujących w kosmetykach i chronią przed tym również określone przepisy prawa europejskiego. Producenci, którzy chcą, aby ich produkty były zaakceptowane na rynku muszą się zatem do nich stosować. Jak podkreślają badacze konserwanty używane w kosmetykach nie są złe same w sobie, oczywiście pod warunkiem, że stosuje się je w odpowiednich proporcjach.

Osoby, które są jednak przekonane o ich złym oddziaływaniu na skórę, mają również inne wyjście. Mogą one stosować kosmetyki naturalne, które stworzą z kompozycji określonych ziół i składników. We współczesnym świecie istnieje bowiem tyle możliwości, że każdy znajdzie coś, co mu najbardziej odpowiada.

Artykuł przygotowany przez Klinikę Handsome Men

 

Zobacz również:

Jaki krem przeciwzmarszczkowy?


Jaki krem przeciwzmarszczkowy?

Domowe kosmetyki do rąk


Własne kosmetyki do rąk

Czytaj etykiety


Jak czytać etykiety kosmetyków?