Peeling tajemnicą gładkiej cery

Peeling to bardzo prosty i skuteczny zabieg upiększający. Polega na złuszczaniu zrogowaciałego naskórka. W kilka minut możemy za jego pomocą odświeżyć i wygładzić skórę, a także nadać jej zdrowy koloryt.

Nasza skóra podlega naturalnemu procesowi regeneracji. Podczas cyklu, który trwa 28 dni, powstają nowe komórki, a stare komórki obumierają. Peeling, pomagając w usuwaniu obumarłych komórek, odsłania nową, zdrowszą, gładszą i jaśniejszą skórę. Dzięki peelingowi skóra jest dogłębniej oczyszczona i w efekcie substancje zawarte w kremach czy maseczkach łatwiej docierają do głębszych warstw naskórka.

Peeling twarzy

Rozpoczynamy jego stosowanie gdy występują pierwsze oznaki starzenia się skóry, zazwyczaj ok. 25 roku życia. Wskazany jest zwłaszcza w przypadku tłustej oraz grubej i ziemistej cery, a także w przypadku jej łuszczenia się.

Przy tłustej i odpornej skórze stosujemy go nawet dwa razy w tygodniu, a w przypadku cery suchej i wrażliwej – dwa razy na miesiąc. Po użyciu peelingu, twarz należy posmarować kremem odpowiednim do rodzaju cery, a jeszcze lepiej nałożyć na nią odżywczą maseczkę.

Do wyboru mamy kilka rodzajów peelingu:

Peeling mechaniczny (scrub, ścierający)

Są to maski w postaci kremów lub żeli z zawartością twardych drobinek np. z mielonych nasion lub pestek, które działają jak delikatny papier ścierny. W zależności od stopnia wrażliwości skóry dobieramy preparaty o różnej grubości ziarenek:

  • gruboziarniste – do skór młodych, grubych i odpornych,

  • drobnoziarniste – do cer wrażliwych, cienkich i skłonnych do podrażnień.

Preparat nakładamy na twarz, szyje i dekolt, omijając okolice oczu i wargi, po czym delikatnie masujemy. Po 1-3 minutach spłukujemy wodą.

Peeling enzymatyczny (gommage)

Peeling enzymatyczny to krem zawierający enzymy rozpuszczające martwy naskórek. Stosowany jest przy cerze suchej, wrażliwej, skłonnej do zaczerwień, z rozszerzonymi naczynkami lub dojrzałej. Nie wymaga masowania, nakłada się go na twarz cienką warstwą z pominięciem okolic oczu i ust, a po 10-15 minutach "wałkuje się" jak podczas ścierania gumką, pamiętając aby nie rozciągać skóry. Przy skórze wyjątkowo wrażliwej lub gdy występują zmiany ropne peeling można spłukać wodą.

Peeling typu peel-off

Ten rodzaj peelingu występuje w formie maseczki, którą nakłada się na twarz, gdzie zastyga i po kilku minutach zdejmuje się go płatami jak plaster. Zalecany jest zwłaszcza przy cerze tłustej i przy takiej można stosować go raz w tygodniu, przy suchej, delikatnej – do 2 razy w miesiącu.

Peeling ciała

Całe ciało warto poddać temu zabiegowi raz w tygodniu. Do peelingu ciała używa się przeważnie gruboziarnistych peelingów mechanicznych. Nakłada się je na umytą i wilgotną skórę, szczególnie w okolicach łokci, kolan, zewnętrznych części ramion oraz na stopach. Zabieg będzie skuteczniejszy, gdy połączy się go z masażem całego ciała. A po peelingu należy wetrzeć w skórę balsam po kąpieli.

Do peelingu ciała można wykorzystać gotowe preparaty, albo przygotować sobie odpowiedni preparat domowym sposobem. Wystarczy do żelu pod prysznic dodać łyżeczkę oliwy z oliwek i 3 łyżki soli lub łyżkę cukru. Przy suchej skórze można usunąć obumarły naskórek masując ciało papką z płatków owsianych (najlepiej górskie) namoczoną w wodzie. Doskonałym peelingiem do ciała są również fusy od kawy. Taki peeling nie tylko usunie obumarły naskórek, ale pomoże w walce z cellulitisem. Kofeina ma bowiem właściwości ujędrniające i wyszczuplające. Wystarczy zaparzyć kawę po turecku z dużą ilością fusów. A gdy ostygnie – odcedzić fusy i wykonać nimi masaż ciała. Dla ułatwienia masażu do fusów można dodać łyżkę oleju, a dla lepszego efektu peelingowego - trochę drobno lub gruboziarnistej soli.

Peeling nie dla każdego

Peelingu, zwłaszcza mechanicznego, nie wolno stosować w następujących przypadkach:

  • przy skórze podrażnionej, trądzikowej, z rumieniem lub wysypką (dopuszczalny peeling enzymatyczny),

  • przy skórze bardzo wrażliwej z rozszerzonymi lub popękanymi naczynkami (dopuszczalny peeling enzymatyczny),

  • przez pierwszą dobę po depilacji,

  • przed wyjściem na plażę.

oprac. barb

 

Zobacz również:

Domowe maseczki


Maseczki dla cery tłustej

Maseczki dla cery trądzikowej


Jaki krem przeciwzmarszczkowy?

Kompresy z ziół


Kompresy z ziół