Tytoń i alkohol wrogiem cery

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że palenie papierosów ma destrukcyjny wpływ na cerę. I nie musisz być od razu nałogowym palaczem, żeby twoja cera odczuła negatywne skutki kontaktu z tytoniem. Skóra osób, które często przebywają w zadymionych pomieszczeniach, tak samo jak skóra nałogowych palaczy, przedwcześnie się starzeje. Dlatego właśnie barmanki i kelnerki wyglądają o 10 lat starzej od ich niepalących rówieśniczek.

Jeśli zależy ci na ładnej cerze, unikaj jak ognia zadymionych pomieszczeń. Dym tytoniowy rozbija włókna kolagenowe, uszkadza DNA i obkurcza naczynia krwionośne, które dostarczają do skóry o 30% mniej tlenu. W efekcie skóra szybciej się starzeje, pokrywa zmarszczkami, traci elastyczność, wysusza się i przybiera ziemistego koloru.

Dym tytoniowy atakuje skórę przez wolne rodniki. Na dodatek toksyczne substancje z dymu niszczą najważniejsze przeciwutleniacze: witaminy A, C i E. A niedobór tych witamin to sucha, nieelastyczna skóra z rozszerzonymi naczynkami i zmarszczki. Jeśli więc jesteś w sytuacji, gdy z jakichś powodów musisz przebywać w zadymionym pomieszczeniu, zabezpiecz twarz i odkrytą skórę kremem bogatym w antyutleniacze (przede wszystkim witaminy A, C i E).

Mówi się ostatnio dużo o tym, że alkohol w rozsądnych dawkach ma dobroczynny wpływ na zdrowie, zwłaszcza na układ krążenia. I to jest prawda. Ale jeśli zdarzyło ci się mieć kiedykolwiek kaca, wiesz na pewno, że głównym skutkiem ubocznym picia alkoholu jest odwodnienie organizmu. Odwodnienie dotyczy również skóry, na której natychmiast po wypiciu 1-2 drinków pogłębiają się zmarszczki. Do pewnego stopnia możesz temu zapobiec pijąc szklankę wody między drinkami. A może przerzucić się na czerwone wino i zostać mu wierna do końca wieczoru? Dostarczysz wtedy organizmowi dużej dawki przeciwutleniaczy, zwłaszcza cennego resweratrolu.

oprac. bajar

 

Zobacz również:

Ćwiczenia pomagają rzucić palenie


Ćwicząc rzucisz łatwiej palenie

Palenie a tycie


Palenie a tycie

Jak walczyć ze zmarszczkami


Twarz bez zmarszczek