Pielęgnacja skóry wokół oczu

Kurzym łapkom mówimy: nie! Drobne zmarszczki wokół oczy, zwane potocznie kurzymi łapkami zwykle zaczynają pojawiać się tuż po 30. roku życia. Przyczyną jest najczęściej wysuszenie skóry, ale nie tylko brak wilgoci odpowiedzialny jest za taki stan. Często kurze łapki to po prostu zmarszczki mimiczne, odciśnięte na skórze przez śmiech, płacz czy mrużenie oczu.

Na szczęście nie jesteśmy skazane na kurze łapki. Możemy ich uniknąć, gdy tylko trochę zadbamy o skórę wokół oczu. Skóra w tym miejscu jest wyjątkowo wrażliwa i wymaga starannej pielęgnacji, by opóźnić powstawanie zmarszczek. Zabiegi pielęgnacyjne powinno się wykonywać systematycznie i nie czekać aż kurze łapki pojawią się. Im wcześniej zadbamy o skórę wokół oczu, tym łatwiej będzie zapobiec powstawaniu zmarszczek.

Jakie środki pielęgnacyjne stosować?

W drogeriach i aptekach dostępne są kremy z ziołami „ocznymi” lub z olejkami z awokado, migdałów, jojoba, kokosa lub z pestek moreli czy żele z aloesu. Nawilżają wrażliwe okolice oczu i są łatwe do zastosowania. Możemy jednak przygotować własne kosmetyki, nie gorsze od tych ze sklepu i bez konserwantów. Oto parę przykładów:

  • Kompresy z ziół. Tampony zamoczone w naparze z ziół przykładamy na oczy i zdejmujemy po 15 minutach. Do kompresów wykorzystujemy następujące zioła: ziele świetlika (działanie przeciwzapalne i uszczelniające naczynia krwionośne), kwiat nagietka lub chabru (działanie przeciwzapalne i ochronne), ziele ogórecznika (działanie przeciwzapalne i ściągające), herbata (najlepiej Earl Grey z bergamotką działającą ściągająco i kojąco).

    Pamiętać należy jednak, by nie nadużywać ziół do pielęgnacji oczu. Częste przemywanie oczu naparami ziołowymi może wysuszyć skórę wokół nich i podrażnić oczy. Jeśli twoim oczom nic nie dolega, wystarczy przemyć je naparem ziołowym dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Więcej na temat ziół ocznych czytaj w Zdrowe oczy z ziołami.

  • Maseczka odżywcza i wygładzająca. Mieszamy 1 żółtko, 3 krople soku z cytryny i 1/2 łyżeczki oliwy z oliwek. Mieszankę nanosimy na skórę pędzelkiem. Pozostawiamy na 15 minut, następnie zmywamy letnią wodą i na koniec odświeżamy twarz zimną wodą. Maseczkę kładziemy raz w tygodniu.

  • Własny krem przeciwzmarszczkowy. Mieszamy niewielką ilość olejku migdałowego z lanoliną. Krem nakładamy pod oczy przed snem.

Jak nakładać środki pielęgnacyjne wokół oczu?

Przed nałożeniem kremu lub olejku oczyszczamy okolice oczu. Najlepiej przemyć je wacikiem i mleczkiem oczyszczającym, przeznaczonym do mycia okolic oczu i zawierającym wyciągi roślinne. Mleczka czy kremu nie rozcieramy tylko nakładamy delikatnie opuszkami palców i lekko wklepujemy. Pod oczami zawsze wykonujemy ruchy od zewnątrz do wewnątrz.

Gimnastyka oczu

Niezależnie od maseczek i kremów warto wykonywać dwa razy dziennie następujące ćwiczenia oczu przeciwdziałające zmarszczkom.

  • Zamykamy oczy a po minucie otwieramy i przesuwamy wzrokiem zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Po krótkiej przerwie ćwiczenie powtarzamy w przeciwnym kierunku.

  • Otwieramy oczy, odchylamy delikatnie palcami dolne powieki, przytrzymujemy je lekko i mimo oporu zamykamy. Odpoczywamy minutę z zamkniętymi oczami.

  • Wysoko podnosimy brwi palcami i przytrzymujemy. Powoli zamykamy oczy i odpoczywamy minutę z zamkniętymi oczami.

A ponadto

Poza nawilżaniem skóry od zewnątrz, warto zadbać o jej nawilżenie od wewnątrz, najlepiej pijąc duże ilości zwykłej wody.

Aby zapobiec zmarszczkom mimicznym spowodowanym częstym mrużeniem oczu, nie ociągaj się z noszeniem okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych jeśli masz wadę wzroku oraz okularów przeciwsłonecznych w słoneczny dzień.

barb

z wykorzystaniem Sekcja Zdrowie, poz. 104 i 109

 

Zobacz również:

Sposoby na podkrążone oczy


Podkrążone oczy

Oczy i komputer


Oczy i komputer

Jaki krem przeciwzmarszczkowy


Jaki krem przeciwzmarszczkowy?