Spis treści

Pasta do zębów – jaką wybrać?

Stojąc w sklepie przed regałem z pastami zastanawiamy się jaką pastę wybrać. Zapobiegające próchnicy czy kamieniowi nazębnemu, usuwające przebarwienia, do zębów wrażliwych, wybielające, a może delikatne dla dziąseł lub na parodontozę? Czy rzeczywiście tak działają? Którą wybrać dla siebie? Porównajmy je.

Skład pasty

Podstawowe składniki pasty do zębów są następujące:
Środki polerujące - Mogą stanowić nawet połowę składu pasty. Składają się głównie z krzemionki, o właściwościach lekko ściernych, dzięki którym mechaniczne usuwa osad i płytkę nazębną tworzącą kamień.
Środki nawilżające i zagęszczające – Sprawiają, że pasta ma konsystencję łatwej do użycia pasty.
Środki pieniące – Dzięki nim pasta przyjemnie pieni się w trakcie szorowania zębów. Ale nie chodzi tylko o przyjemność, pienienie wzmaga efekt myjący pasty.
Środki konserwujące – Mają również działanie antybakteryjne, więc także zabezpieczają przed próchnicą.
Fluor – Obecny w prawie wszystkich pastach. Wzmacnia szkliwo zębów.
Aromaty – Głównie aromat mięty, który odświeża oddech.
Środki koloryzujące – Stosowane w niektórych pastach, by nadać im atrakcyjniejszy wygląd (np. trójkolorowe „nitki”), ani nie są toksyczne, ani nie mają aspektu zdrowotnego.

Złote reguły

Należy regularnie czyścić zęby. Możemy to robić samą szczotką i wodą, ale wówczas czyszczenie powinno trwać nawet 8 minut. Użycie pasty skróci ten proces do 3 minut. Środki polerujące zawarte w paście lepiej usuną osad nazębny, środki pieniące sprawią, że dotrze ona w miejsca niedostępne dla samej szczoteczki, środki zmiękczające dodane do pasty zmiękczą płytkę nazębną i ułatwią jej usunięcie.

Ale nie przeceniajmy pasty. Nasze zęby nie będą czystsze i mocniejsze jeśli nałożymy na szczoteczkę więcej pasty. Dobra ilość pasty to równowartość szerokości szczoteczki, a nie jej długości, jak często nam się wydaje.

Nie ma przeciwwskazań do używania ciągle tej samej pasty, ale jeśli cierpimy jednocześnie na różne drobne schorzenia dentystyczne, lepiej zmieniać rodzaj pasty.

Pasta to jednak nie wszystko. Bez dobrej szczotki się nie obejdzie. Najlepiej wybierać szczoteczki miękkie, delikatniejsze dla dziąseł. Rozmiar szczoteczki powinien być dostosowany do wielkości ust. Niektóre szczoteczki wyposażone są w rodzaj silikonowej tarki do czyszczenia języka. Nie używajmy w tym celu włosia szczoteczki, które może doprowadzić do mikrouszkodzeń powierzchni języka. Lepsze jest włosie syntetyczne, nie gromadzące bakterii, zresztą innych szczoteczek prawie już nie ma.

 

Zobacz również:

Groźna próchnica


Konsekwencje próchnicy

Białe zęby bez dentysty


Bielsze zęby naturalnie

Zęby a serce


Zdrowe zęby, zdrowe serce