Naturalne sposoby na suche włosy

Suche włosy to zmora wielu z nas. W lecie szkodzi im słońce a w zimie nadmiernie suche powietrze w pomieszczeniach. Jak sobie poradzić z tym problemem domowymi sposobami? Wbrew pozorom nie jest to trudne. Trzeba tylko pamiętać o trzech podstawowych zasadach:

  • Suchych włosów nie myjemy szamponem codziennie. W dni bezszamponowe, płuczemy je jedynie ciepłą wodą pod prysznicem.

  • Gdy używamy szamponu to po nim płuczemy włosy płukanką z octu i ziół, by przywrócić włosom ich naturalne pH i zmniejszyć ewentualne podrażnienia i swędzenie skóry.

  • Raz w tygodniu na włosy nakładamy maseczkę, by przywrócić włosom elastyczność i blask.

Domowe kosmetyki dla suchych włosów

Ziołowe szampony i płukanki oraz maseczki możemy same przygotować. Oto kilka pomysłów.

Szampony

Szampon ziołowy

Kwiat dzikiego bzu,korzeń prawoślazu lekarskiego i płatki róży zmiękczą i odżywią suche włosy.

- 125 ml wody
- 1 łyżeczka suszonych kwiatów dzikiego bzu
- 1 łyżeczka suszonego korzenia prawoślazu lekarskiego 
- 1 łyżeczka suszonych płatków róży
- 2 łyżki naturalnego, bezwonnego szamponu.

Zioła zalać wodą w niewielkim garnuszku, przykryć i zagotować. Zdjąć z ognia i odstawić na pół godziny do naciągnięcia. Odcedzić i przelać do czystej butelki, dodać szampon i dobrze wymieszać. Zużyć w przeciągu tygodnia ale w lodówce może być przetrzymywany do miesiąca.

Aromatyczny szampon z olejkami eterycznymi

Olejki z drzewa sandałowego i  palmorozowy w połączeniu z gliceryną doskonale nawilżą wysuszone włosy.

- 20 kropli olejku z drzewa sandałowego
- 10 kropli olejku  palmorozowego
- 1 łyżkę gliceryny roślinnej
- 60 ml naturalnego, bezwonnego szamponu
- 60 ml wody źródlanej.

Wymieszaj w butelce olejki z gliceryną, dodaj szampon i wodę i ponownie dokładnie wymieszaj. Zużyj w przeciągu tygodnia lub przechowuj w lodówce do miesiąca. 

Płukanki 

Ziołowa płukanka

- 2 łyżki suszonych kwiatów rumianku
- 2 łyżki suszonych płatków róży
- 2 łyżki suszonego korzenia prawoślazu lekarskiego
- 500 ml wody

Mieszankę ziół zalej wodą i zagotuj pod przykryciem. Zdejmij z ognia i pozostaw do naciągnięcia do momentu aż roztwór ochłodzi się. Odcedź, przelej do czystego naczynia i dobrze wstrząśnij. Spłucz włosy po myciu używając jednorazowo 125 ml roztworu. Resztę przechowuj w lodówce i zużyj w przeciągu 2 tygodni.

Płukanka do skóry głowy z żywokostu lekarskiego

Chemiczne środki do włosów, takie jak farby i płyny do trwałej ondulacji mogą podrażnić skórę głowy wywołując nawet stan zapalny. Pomocna będzie ziołowa płukanka z żywokostu, pokrzywy i rozmarynu, działająca antyseptycznie, ściągająco i leczniczo.

-2 łyżki suszonej pokrzywy
 2 łyżki suszonego rozmarynu
- 2 łyżki suszonych liści żywokostu
- 500 ml wody
- 2 łyżki octu jabłkowego.

Mieszankę ziół zalej wodą i zagotuj pod przykryciem. Zdejmij z ognia i odstaw na godzinę do naciągnięcia. Przecedź i dodaj ocet jabłkowy. Wcieraj w skórę głowy po 125 ml roztworu po myciu i płukaniu włosów. Pozostałą ilość roztworu przechowuj w lodówce i zużyj w przeciągu 2 tygodni.

Płukanka ziołowo-octowa

Przywróci właściwe pH skóry i włosów po myciu.

- 1 łyżka suszonych kwiatów rumianku
- 1 łyżka suszonych płatków róży
- 1 łyżka suszonego korzenia prawoślazu lekarskiego
- 250 ml octu jabłkowego

Zioła wsyp do słoika, zalej octem, zakręć słoik i odstaw na 2 tygodnie. Przecedź i przelej do czystej butelki. Dodawaj po łyżce octu do 250 ml wody i płucz tym roztworem włosy i skórę głowy po każdym myciu.

Maseczki

Maseczka z awokado

Olej z awokado to doskonały środek nawilżający do suchych włosów. Wraz z miodem zadziała nawilżająco i odżywczo na włosy, przywracając im blask i miękkość.

- 1 duży i dojrzały owoc awokado
- 1 łyżka miodu

Zmiksuj awokado z miodem na puree. Zmocz włosy ciepłą wodą i wmasuj w nie przygotowaną maseczkę. Przykryj głowę plastikowym czepkiem i pozostaw na pół godziny. Po tym czasie  spłucz włosy i umyj szamponem.

Pachnąca odżywka do włosów

Włosy zniszczone środkami chemicznymi, agresywnymi szamponami, suszarkami i lokówkami wymagają gruntownego odżywienia raz na tydzień. Doskonale do tego nadaje się olejek z drzewa sandałowego. Wymieszaj łyżkę olejek jojoba lub migdałowy z 5 kroplami olejku z drzewa sandałowego (w przypadku długich włosów użyj podwójnej ilości). Zmocz włosy ciepłą wodą i wmasuj palcami mieszankę olejków w skórę i włosy. Jeśli twoja skóra ma tendencję do przetłuszczania się, wmasuj olejki jedynie w końce włosów. Przykryj głowę plastikowym czepkiem i pozwól olejkom działać przez pół godziny. Po tym czasie umyj włosy szamponem i dokładnie spłucz. W razie potrzeby nałóż na włosy odżywkę.

Maseczka miodowa

Miód, żółtko jaja i olejek migdałowy to mieszanka silnie nawilżająca suche i zniszczone włosy. A eteryczne olejki rozmarynowy i lawendowy podziałają korzystnie na skórę głowy stabilizując wydzielanie łoju i łagodząc podrażnienia.

- 2 łyżki miodu
- 1 łyżka olejku migdałowego
- 1 żółtko jaja
- 3 krople olejku rozmarynowego
- 2 krople olejku lawendowego.

Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki. Zmocz włosy ciepłą wodą i palcami wmasuj w nie  przygotowaną maseczkę. Przykryj głowę plastikowym czepkiem i pozostaw maskę na pół godziny. Spłucz włosy letnią wodą i umyj szamponem.

barb

na podstawie Sekcja Uroda, poz. 10

 

Zobacz również:

Domowe farby do włosów


Naturalne farby do włosów

Własne szampony ziołowe


Szampony i płukanki własnej roboty

Włosy suche i łamliwe


Włosy suche i łamliwe