Oczyszczające mleczka i lotiony domowej roboty

Regularne oczyszczanie skóry to podstawa. Bez dokładnego zmycia brudu, potu i makijażu nie ma co marzyć o zdrowej skórze. Prawidłowe oczyszczanie zaczynamy od zmycia skóry delikatnym środkiem myjącym, następnie usuwamy pozostałości środka myjącego i odświeżamy skórę za pomoca lotionu. Kończymy nałożeniem kremu, żelu lub olejku do skóry. 

Pamiętać jednak należy, by w trakcie mycia  pozostawić naturalne natłuszczenie i nawilżenie skóry. Zwykłe mydło czy lotion z zawartością alkoholu są zbyt wysuszające i dlatego nie powinniśmy ich stosować, zwłaszcza do mycia suchej i wrażliwej skóry. Zamiast tego proponujemy naturalne środki, które znajdują się w każdym domu. Oczyszczą cerę nie podrażniając jej a przy tym nie nadszarpną naszego budżetu.

Mleczka oczyszczające

Cera normalna

Mleczko jogurtowo-oliwne

Mieszamy 1/2 pojemnika jogurtu naturalnego z 1 łyżką oliwy z oliwek i 2 łyżeczkami soku z cytryny. Nanosimy wacikiem na twarz i po 2 minutach zmywamy letnią wodą.

Mleczko maślankowo-miodowe

Lekko podgrzewamy 50 g maślanki i rozpuszczamy w niej 1 łyżeczkę miodu. Następnie dodajemy 1 łyżeczkę soku cytrynowego. Mleczko nakładamy na wacik i czyścimy twarz delikatnymi, okrężnymi ruchami. Pozostawiamy na 2 minuty i zmywamy letnią wodą.

Mleczko możemy przygotować na zapas i przechowywać 2-3 dni w lodówce.

Cera tłusta

Mleczko ziołowe

Mieszamy po 1 łyżce przywrotnika, rumianku i szałwii i zalewamy szklanką wrzącej wody. Po 5 minutach odcedzamy i schładzamy. Odwar uzupełniamy 200 ml maślanki i wlewamy do butelki. Dzięki zawartości ziół, mleczko to reguluje wydzielanie łoju. Możemy je przechowywać w lodówce do 3 dni. Przed użyciem wstrząsamy, nanosimy na twarz za pomocą wacika, krótko pozostawiamy na twarzy i spłukujemy letnią wodą.

Mleczko pokrzywowe

Garść świeżych liści pokrzywy podgrzewamy w 300 ml mleka. Mleko krótko przed zagotowaniem odcedzamy i schładzamy. Nanosimy na skórę wacikiem.

Pasta do czyszczenia twarzy

Mieszamy 1 łyżkę zmielonych nasion lnu, 1 łyżkę otrębów owsianych, 1 kroplę olejku cytrynowego i zalewamy niewielką ilością gorącej wody, by powstała pasta.

Cera dojrzała i wysuszona

Olejek aloesowo-migdałowy do suchej skóry

Wlewamy do butelki 100 ml żelu z aloesu, 3 łyżki olejku migdałowego i 3 krople olejku lawendowego. Przed każdym użyciem wstrąsamy butelką. Olejek nanosimy wacikiem i po krótkim czasie nadmiar zmywamy letnią wodą. 

Mieszanka czyszcząca do skóry dojrzałej

Rozpuszczamy 10 g wosku pszczelego, 40 g lanoliny i 10 g masła kakaowego w naczyniu zanurzonym w gorącej wodzie. Dodajemy 80 ml olejku migdałowego. Ciągle mieszając, podgrzewamy do temperatury 60 st.C, dodajemy 80 ml wody różanej (podgrzanej również  do temperatury 60 st.C) i mieszamy do momentu ostygnięcia kremu.

Cera wrażliwa

Łagodne mleczko owsiane

Mieszamy 150 ml ciepłej wody z 1/2 filiżanki mąki owsianej, 1 łyżką gliceryny i 2 kroplami nalewki nagietkowej.

Mleczko ziołowe

Podgrzewamy garść świeżego ziela fiołka trójbarwnego w 300 ml mleka. Krótko przed zagotowaniem mleko odcedzamy i schładzamy.

Lotiony

Cera normalna

Lotion kwiatowy

Wlewamy do butelki 5 łyżek wody z oczaru oraz po 3 łyżki wody różanej i pomarańczowej wody kwiatowej. Wstrząsamy.

Cera tłusta

Lotion z kopru włoskiego

Parzymy  3 łyżki nasion kopru w 150 ml serwatki na bardzo wolnym ogniu przez 30 minut. Odcedzamy dopiero wówczas, gdy napar się schłodzi.

Lotion przeciwzapalny i ściągający

Wlewamy do butelki 50 ml wody szałwiowej, 1 łyżeczkę alkoholu 70% oraz po 1 kropli olejku szałwiowego i z drzewa herbacianego. Wstrząsamy.

Cera sucha

Lotion nagietkowo-pomarańczowy

Wlewamy do butelki 3 łyżki nalewki nagietkowej, 6 łyżek pomarańczowej wody kwiatowej i 1 kroplę olejku lawendowego. Wstrząsamy.

Cera wrażliwa

Lotion nagietkowo-rumiankowy

Mieszamy 70 ml wody destylowanej z 30 ml nalewki z nagietka i 3 kroplami olejku rumiankowego.

Cera dojrzała

Lotion pomarańczowy

Wlewamy do butelki 50 ml pomarańczowej wody kwiatowej, 1 łyżeczkę octu jabłkowego, 2 krople olejku z rokitnika i 2 krople olejku z kadzidłowca. Wstrząsamy przed każdym użyciem.

barb

na podstawie Sekcja Zdrowie, poz. 109

 

Zobacz również:

Oczyszczanie skóry


Oczyszczanie to podstawa

Parówki z ziół


Parówki z ziół

Maseczki dla każdej cery


Maseczki dla każdej cery