Naturalne farby do włosów

Farbowanie włosów naturalnymi substancjami nie jest niczym nowym. Już w średniowieczu kobiety wiedziały jak naturalnie poprawić kolor włosów. Również dziś farby roślinne cieszą się dużym powodzeniem. Ich zaletą jest szeroka paleta odcieni, jedwabisty połysk i brak działań ubocznych. Środki roślinne nie tylko nie mają negatywnego wpływu na włosy, ale poprawiają kondycję zarówno włosów jak i skóry głowy.

Pamiętajmy jednak, że działanie roślinnych farb jest czasami bardzo intensywne. Farbując włosy po raz pierwszy najlepiej więc zrobić próbę na jednym kosmyku, by mieć możliwość skorygowania składu farby, gdyby efekt nie był zadowalający. Dotyczy to zwłaszcza włosów wcześniej farbowanych farbami chemicznymi.

Rozjaśnianie i odświeżanie koloru włosów blond

Cytryna rozjaśni barwę i doda połysku. Zalewamy sok i skórkę z cytryny 150 ml wrzącej wody i odstawiamy na 30 minut. Następnie odcedzamy i dodajemy 1 łyżeczkę octu jabłkowego. Rozprowadzamy równomiernie mieszankę na świeżo umytych włosach i spłukujemy po 10-15 minutach ciepłą wodą. Zabieg powtarzamy raz w tygodniu.

Maseczka na jasne włosy. Zalewamy 150 g kwiatu rumianku niewielką ilością wrzącej wody i parzymy przez 30 minut. Następnie odcedzamy i wrzucamy do miski kwiaty razem ze 100 g suszonego, drobno startego korzenia rzewienia. Dodajemy 1 łyżkę oliwy z oliwek oraz taką ilość gorącej wody, by powstała pasta. Nanosimy ją szerokim pędzelkiem na włosy, owijamy głowę plastikową folią i pozostawiamy na 30 minut. Po tym czasie spłukujemy i myjemy włosy.

Farbowanie włosów na kolor rudy

Do nadania włosom koloru rudego wykorzystujemy hennę w proszku czyli suszone i mielone liście lawsonii bezbronnej. Włosy ciemnobrązowe dzięki hennie uzyskają piękny rudy kolor, a włosy ciemny blond – bardziej marchewkowy.

Mieszamy 1 filiżankę henny koloru rudego z 250 ml herbaty i 1 łyżką oliwy z oliwek. Mieszankę nanosimy na włosy, owijamy folią plastikową, a następnie ręcznikiem. Po 2 godzinach spłukujemy włosy letnią wodą i myjemy.

Farbowanie włosów na kolor brązowy

Kolor brązowy o średniej tonacji z delikatnym rudym połyskiem. Mieszamy 100 g zmielonych łupinek cebuli z 50 g drobno startego drewna sandałowego oraz 1 łyżką oliwy z oliwek i dodajemy tyle wrzącej wody, aby powstała pasta. Pastę nanosimy na włosy szerokim pędzelkiem, owijamy włosy folią plastikową i pozostawiamy na 20-30 minut. Następnie spłukujemy i myjemy.

Kolor brązowy z połyskiem. Mieszamy 1/2 filiżanki naturalnej henny z 1 filiżanką drobno startych łupinek orzecha włoskiego oraz taką ilością wrzącej wody, by powstała pasta. Dodajemy 1 łyżeczkę soku z cytryny i 1 łyżkę oliwy z oliwek. Otrzymaną pastę nanosimy na włosy szerokim pędzelkiem. Owijamy włosy plastikową folią i pozostawiamy na 20-30 minut, a następnie spłukujemy i myjemy.

Farbowanie włosów na kolor ciemny lub czarny

Każdy naturalny kolor włosów przyciemnimy następującą farbą naturalną: 3 łyżki herbaty mieszamy z 1/2 filiżanki czarnej henny w proszku, 1 łyżką oliwy z oliwek i 1 łyżeczką octu jabłkowego. Każdą porcję do nałożenia na włosy mieszamy z taką ilością wrzącej wody, by powstała papka. Nanosimy ją na włosy szerokim pędzelkiem, owijamy folią plastikową i pozostawiamy na 3-40 minut. Następnie spłukujemy i myjemy.

Farbowanie i przyciemnianie siwych włosów

Zalewamy 4 łyżki suszonej szałwii i 1 łyżeczkę herbaty 100 ml wrzącej wody. Parzymy 30 minut i odcedzamy. Moczymy włosy w chłodnym roztworze i po 30 minutach spłukujemy letnią wodą.

Uwaga: Przy farbowaniu siwych włosów często powstają pasemka o zmiennej intensywności koloru, ponieważ włosy siwe inaczej przyjmują farbę niż pozostałe.

Płukanki koloryzujące

Naturalne płukanki z ziół to doskonały sposób na pogłębienie koloru i nadanie włosom blasku. Szybko przygotujemy własną płukankę dodając do wody, którą ostatni raz spłukujemy włosy: herbatę, kawę lub odwar z ziół. W celu przygotowania ziołowego odwaru, zalewamy 6 łyżek ziół 500 ml wody, doprowadzamy do wrzenia i parzymy przez 30 minut na wolnym ogniu, po czym odcedzamy.

W zależności od naturalnego koloru włosów stosujemy różne zioła:

Włosy jasne – kwiat rumianku lub nagietka, korzeń rzewienia i skórka cytryny.

Włosy ciemne – szałwia, rozmaryn, liście lub łupinki orzecha włoskiego, kawa i herbata.

Włosy siwe – szałwia, chaber lub kwiat malwy.

barb

na podstawie Sekcja Zdrowie, poz. 109

 

Zobacz również:

Jaki kolor włosów?


Jak dobrać kolor włosów

Własne szampony ziołowe


Szampony i płukanki własnej roboty

Jaki kolor włosów?


Dobór koloru włosów do urody