Spis treści

Olejki eteryczne dla urody

Skora stanowi powłokę ochronną ciała, broniącą przez inwazją drobnoustrojów, oddychającą, wydalającą toksyny, absorbującą z otoczenia rozliczne substancje itd. Jest pokryta mieszaniną łoju i potu. Aby skora była gładka i elastyczna, łój i pot muszą występować w odpowiednich proporcjach. Zaburzenie tych proporcji, tak jak zmiana kwasowości powodują widoczne zmiany zewnętrzne w postaci wysuszenia, przetłuszczenia, łuszczyc, zmarszczek łojotoku, rozstępów itd.

Wiele różnych czynników, w tym zbyt częste mycie, niezdrowa dieta, brak równowagi hormonalnej i stres mogą powodować nadmierne lub zbyt małe wydzielanie zarówno łoju jak i potu, a w konsekwencji tłustą lub suchą skórę. Olejki eteryczne normalizując wydzielanie obu tych substancji,mogą odgrywać istotną rolę w stabilizowaniu odczynu skóry. Ponadto przyspieszają odnawianie się i rozwój komórek.

Ożywienie skóry przez olejki powoduje przyspieszenie krążenia płynów ustrojowych, lepsze odżywienie tkanek, likwidację złogów, szybsze wydalanie toksyn, a także odbudowę kolagenu i elastyn. Oddziaływanie olejków na zakończenia nerwów w skórze przenosi się na cały system nerwowy, tonując zaburzenia psychiczne. Dodatkowo dzięki właściwościom przeciwmikrobowym, olejki łagodzą stany zapalne i wszelkie inne schorzenia powodowane przez bakterie, wirusy i grzyby. Wiele dolegliwości skóry opornych na leczenie chemiczne znika pod wpływem olejków eterycznych.

Jak stosować olejki na skórę

Mieszanki aromaterapeutyczne w dolegliwościach skóry stosujemy w postaci masażu, kąpieli, inhalacji, a także jako dodatek do preparatów kosmetycznych, używanych w zabiegach oczyszczających, tonizujących, regenerujących itp. Ilość mieszanki olejków eterycznych w każdym z takich preparatów nie powinna przekraczać 2-5 kropli na łyżkę składnika bazowego (olej do masażu, balsam, krem). Nie należy dodawać olejków do preparatów z silnymi biostymulatorami i nie należy stosować olejków w preparatach do pielęgnacji oczu. Oczywiście preparaty kosmetyczne, do których dodajemy olejki, nie powinny być perfumowane.

 

Zobacz również:

Aromaterapia


Aromaterapia

Oczyszczanie skóry


Oczyszczanie to podstawa

Zioła dla urody


Zioła dla urody