Domowe kuracje na piegi i przebarwienia

Piegi to oznaka młodości i mogą dodawać uroku, ale nie każda właścicielka piegów z tym się zgadza. A plamy wątrobowe i inne przebarwienia z pewnością nie dodają nam urody. Istnieją jednak domowe sposoby na ich likwidację albo przynajmniej zmniejszenie ich intensywności.

Oto kilka z nich:

Przy małym nasileniu piegów
Można zmniejszyć intensywność piegów przemywając skórę sokiem z ogórka, cytryny, ziemniaka, pietruszki, selera, ewentualnie glicerynowym roztworem tych soków. Pomóc może też przemywanie sokiem z chrzanu rozcieńczonym wodą (1 łyżeczka soku na szklankę wody).

Chrzan z jogurtem
Prostym środkiem na piegi i inne brązowe przebarwienia jest maść sporządzona z utartego chrzanu i jogurtu. A sporządzenie jej jest bardzo proste, po prostu mieszamy łyżkę startego chrzanu z łyżką jogurtu. Przykładamy na piegi na 2-3 minuty. Jeżeli jednak wystąpi pieczenie, okład zmywamy wcześniej. Przy delikatnej, wrażliwej skórze można dodać więcej jogurtu, a mniej chrzanu. Jogurt można zastąpić kwaśnym mlekiem, maślanką albo octem jabłkowym.

Truskawki
Różne plamy na skórze kurowano kiedyś również truskawkami. Może aż tak nie wybielą piegów, ale z pewnością poprawia wygląd skóry, bo działają tonizująco i odświeżająco. Dojrzałymi owocami należy smarować twarz na noc, a rano zmyć wodą z dodatkiem octu winnego. Problematyczne jest spanie z taką maseczką, ale można zastosować ją również na dzień, np. w trakcie kąpieli relaksującej czy na okres krzątania się po domu.

Maślanka albo ocet winny
Ludowym lekiem na piegi była maślanka, kwaśne mleko albo serwatka. Przemywano tymi płynami zabarwione miejsca 2-3 razy dziennie. Podobny efekt da ocet winny. Wcześniej warto go jednak nieco rozcieńczyć wodą.

Sok z nagietka
Prostym lekiem na piegi, przebarwienia i znamiona jest sok z nagietka. Zerwane ziele, łodygi i liście umyć i przepuścić przez sokowirówkę. Sokiem smarujemy skórę codziennie rano. Sok można krótko przechowywać w lodówce.

Przywrotnik
Przywrotnik to ziółko stosowane tradycyjnie do wybielania plam na skórze. Na plamy na skórze po opalaniu działa rewelacyjnie. Ziele przywrotnika działa skuteczniej, jeśli połączymy je z zielem przetacznika leśnego i kwiatami kasztanowca. Aby przygotować odwar, 2 łyżki ziół zalewamy 1/2 l zimnej wody i ogrzewamy prawie do wrzenia przez pół godziny, nie gotując. Obmywamy tym płynem twarz co najmniej 2 razy dziennie (można stosować zamiast toniku). Poza wybieleniem plam, przywrotnik pomoże przywrócić skórze elastyczność, jędrność i spłyci zmarszczki. Chcąc wykorzystać letnie przechadzki po łąkach do nazbierania przywrotnika, pamiętajmy by zbierać tylko kwitnące pędy, bo tylko takie dadzą oczekiwane efekty.

Napar z kwiatów bzu czarnego
W ludowej medycynie anglosaskiej lekiem był również napar z kwiatów bzu czarnego. By go przygotować należy baldach bzu włożyć do naczynia i zalać 1/2 szklanki wrzątku. Odstawić do ostudzenia. Przemywać twarz kilka razy dziennie. Można do naparu dodać trochę soku z cytryny lub octu winnego.

Sok z żywokostu
W ludowej medycynie austriackiej łagodzono sokiem z żywokostu kolor wszelkich niezłośliwych znamion. Liście żywokostu przecinano wzdłuż i wypływającym sokiem smarowano znamię. W podobny sposób można likwidować plamy wątrobowe.

Przytulia
W alpejskiej medycynie ludowej na znamiona, plamy wątrobowe i plamy starcze stosowano napar z przytulii. Czubatą łyżeczkę ziół zalać szklanką gorącej wody. Odstawić do wystudzenia i odcedzić. Przemywać przebarwione miejsca kilka razy dziennie.

Niezależnie od kuracji stosowanych bezpośrednio na skórę, przy przebarwieniach warto pić napar z kwiatów lipy, ziela szałwii, ziela krwawnika i kłącza pięciornika. Równe ilości ziół dokładnie wymieszać i zaparzać łyżkę mieszanki szklanką wrzątku. Tak sporządzoną herbatkę wypić w ciągu dnia w 2-3 porcjach.

barb
na podstawie: Sekcja Zdrowie, poz. 53

 

Zobacz również:

Peeling na gładką cerę


Peeling na gładką cerę

Wpływ stresu na skórę


Skóra w stresie

Opalaj się zdrowo


Zdrowe opalanie