Domowe kuracje paznokci

Słabe, rozdwajające się i łamliwe paznokcie to na ogół efekt niedoborów witamin i minerałów. I zadbać trzeba przede wszystkim o właściwą dietę.

Uzupełnieniem mogą być naturalne kuracje, które możesz przeprowadzić we własnym domu.

Oto kilka przepisów:

Żelatyna na kruche paznokcie

Żelatyna to doskonały środek na wzmocnienie paznokci. Zalecane jest jedzenie jej jak najczęściej w postaci galaretek oraz dodawanie do soków. Można robić również ok. 20 minutowe kąpiele w żelatynie rozpuszczonej w ciepłej wodzie.

Masaż z witaminą E na słabe i matowe paznokcie

Wyciśnij kroplę witaminy i wmasuj ją w skórkę a potem rozsmaruj po płytkach paznokci. Następnie wypoleruj paznokcie miękką szmatką. Zabieg powtarzaj tak często jak się da, nawet codziennie.

Odżywczy kompres z oleju rycynowego

Podgrzej 2–3 łyżeczki oleju rycynowego, dodaj 1 łyżeczkę soku z cytryny i. starannie wmasuj w każdy paznokieć z osobna, zaczynając od skórki. Następnie załóż na ręce rękawiczki bawełniane i potrzymaj kompres ok. 30 minut. Możesz połączyć kompres rycynowy na paznokcie z kompresem z oliwy na dłonie i trzymać je nawet przez całą noc.

Wzmacniająca kąpiel w olejku migdałowym

Lekko podgrzej olejek ze słodkich migdałów i zanurz w nim końce palców na 5-10 minut. Kąpiel ta nie tylko odżywi doskonale paznokcie, ale również nada im piękny połysk.

Kąpiel ziołowa wzmacniająca paznokcie

Zmieszaj równe ilości następujących ziół: dziurawiec, tymianek, rumianek i korzenia łopianu. 2 łyżki takiej mieszanki zalej szklanką wrzącej wody i odstaw do naciągnięcia. Włóż palce do ciepłego jeszcze naparu i trzymaj kilka minut. Po kąpieli masuj paznokcie przez minimum 30 sekund witaminą A+E, wyciśnięta z kapsułki.
Wzmacniająco działa również kąpiel w odwarze ze skrzypu. Skrzyp jest niezwykle bogaty w krzem, wzmacniający paznokcie. Poza skrzypem, sporo krzemionki zawierają: podbiał, rdest ptasi, perz i poziewnik, wiec te zioła mogą również być stosowane do kąpieli paznokci i jako herbatki do picia.

Wzmacniająca kąpiel w oliwie

Podgrzej oliwę z oliwek w małym garnuszku i mocz w niej palce przez ok. 20 minut co drugi dzień.

Wzmocnienie łamiących się paznokci

Słabe, łamiące się paznokcie dobrze jest nacierać sokiem z cytryny, sokiem z cebuli lub obranym i przekrojonym ząbkiem czosnku. Paznokcie wzmocnią się i przestaną łamać.

Cytryna na przebarwienia

Paznokcie przebarwione nikotyną odzyskają swój kolor po nacieraniu ich świeżo przekrojoną cytryną.

oprac. barb

 

Zobacz również:

Domowe kosmetyki do rąk


Własne kosmetyki do suchych dłoni

Pielęgnacja dłoni


Pielęgnacja dłoni

Pielęgnacja paznokci


Pielęgnacja paznokci