Miód - naturalny kosmetyk

Jeśli chodzi o naturalne metody dbania o urodę skóry i włosów, niewiele osób wie, jak dobry wpływ ma na nie miód. Podobnie jak w kuchni, również w kosmetyce, miód odgrywa ważną rolę głównie ze względu na swoje wartości odżywcze. Właśnie dzięki nim wzbogaca skórę w substancje biologicznie aktywne, m.in. w glikogen, podwyższa napięcie skóry, czyni ją miękką i gładką.

Właściwości higroskopijne miodu powodują, że wchłania on substancje wydzielane przez skórę. Wykazuje również działanie odkażające, polepsza odżywianie skóry poprzez wzmożenie przepływu krwi.

Dodatkowo miód usuwa złuszczony naskórek, działa oczyszczająco i leczniczo, szczególnie w przypadku skóry źle ukrwionej.

W kosmetyce właściwości miodów wykorzystuje się głównie w maseczkach, kremach i kąpielach miodowych. Możemy je również zastosować we wszelkich okładach, pastach, emulsjach, mleczkach, balsamach, płynach i wodach miodowych oraz utrwalaczach do włosów.

Oto dwa przykłady kosmetyków z miodu dla zdrowia i urody włosów:

Miodowy rozjaśniacz włosów

Dodać do 1 litra ciepłej wody łyżeczkę miodu, wymieszać. W przypadku włosów blond można dodać wyciśnięty sok z jednej cytryny. Po umyciu włosów szamponem przepłukać włosy mieszaniną. Nie spłukiwać wodą, wysuszyć normalnie.

Miodowa odżywka na włosy

Wymieszać 100 gram miodu z oliwą z oliwek (1-3 łyżki w zależności od suchości włosów i skóry głowy). Zwilżyć mieszanką włosy, nałożyć czepek i pozostawić na 30 minut. Umyć głowę szamponem i spłukać jak zwykle. Włosy będą błyszczące, jedwabiste.

Inne przepisy na kosmetyki z miodem znajdziesz w artykułach poświęconych maseczkom naturalnym.

Artykuł przygotowany przez Klinikę Handsome Men - www.handsomemen.pl

 

Zobacz również:

Domowe maseczki


Maseczki dla cery zmęczonej

Domowe maseczki do suchej cery


Maseczki dla cery normalnej

Miód na kaszel i sen


Miód na kaszel i sen