Pielęgnacja włosów ziołami

Zioła właściwie zastosowane mogą odegrać ważną rolę w utrzymaniu włosów w dobrym stanie. Pielęgnacja włosów powinna uwzględniać specyfikę włosów, a niekiedy i wieku.

Pielęgnacja włosów normalnych

Spotyka się je obecnie bardzo rzadko - charakteryzują się połyskiem, sprężystością, są odporne na czynniki chemiczne i fizyczne, nie przetłuszczają się szybko po umyciu. Aby jednak zachowały swój ładny zdrowy wygląd, należy je starannie pielęgnować. Do ostatniego płukania dodać: kwiat lipy, szyszki chmielu, liść prawoślazu, liść orzecha włoskiego, rumianku, nagietka, kwiatu bzu czarnego, ziele fiołka trójbarwnego.

Pielęgnacja włosów suchych

Włosy suche wymagają bardziej troskliwej pielęgnacji niż włosy normalne. Przyczyną ich suchości mogą być czynniki wrodzone, niedobór witamin, wadliwe pielęgnowanie. Włosy takie są łamliwe, bez połysku, często rozszczepiają się na końcach.
Do ostatniego płukania należy użyć naparu z dodatkiem takich ziół jak: kwiat lipy, lilii lub korzeń prawoślazu.
W wypadku nietolerancji szamponu należy użyć odwaru z korzenia mydlnicy lekarskiej (2 łyżki na 1 litr wody).

Pielęgnacja włosów tłustych

Włosy tłuste już po 2 - 3 dniach po umyciu tracą swą puszystość, stają się lepkie i posklejane. Świadczy to o łojotoku skory głowy, czyli nadmiernym wydzielaniu gruczołów łojowych. Do mycia należy używać szamponów z zawartością ziół, takich jak: tatarochmielowy, łopianowy, pokrzywowy, rumiankowy.
W wypadku złej tolerancji szamponów (przy podrażnieniu skóry) można myć włosy w korzeniu mydlnicy lekarskiej (garść ziół zalewa się litrem wody i gotuje 5 minut).

Do ostatniego płukania przygotowuje się następującą mieszankę: skrzyp, korzeń łopianu, nagietek, rumianek, kora wierzby - 3 łyżki mieszanki zalać 1 litrem letniej wody, doprowadzić do wrzenia i gotować 5 minut, odstawić pod przykryciem na 30 - 50 minut, przecedzić. Do mieszanki tej można dodać liście szałwi, które nadają włosom puszystość. Przy swędzeniu skóry można także dołożyć mięty i rumianku. Pobudzające i powodujące lepsze ukrwienie skóry działanie ma kłącze tataraku i rozmaryn. Przeciwłupieżowo i pobudzająco działa pokrzywa.

Zmiana koloru włosów

Wiadomo, że zmianę koloru włosów najłatwiej uzyskać idąc do fryzjera. Można jednak i we własnym zakresie wpłynąć na utrwalenie lub zmianę odcienia włosów, a nawet zmienić kolor. Pomocne w tym mogą okazać się właśnie zioła,

Złoty blond

Uzyskanie lub utrwalenie odcienia złoto blond daje rumian szlachetny (rumianek rzymski) i kwiatostan lipy. Z tym, że lipa bardziej nadaje się do włosów suchych lub normalnych ze względu na zawartość związków śluzowych.

Tycjanowski złoty

Intensywniejszy kolor złoty "tycjanowski" można uzyskać przez płukanie w płatkach nagietka lub korzenia rzewienia. Z powyższych ziół przygotowujemy odwar zalewając 4 łyżki ziół letnią wodą. Po doprowadzeniu do wrzenia gotuje się je pod przykryciem 5 minut, a następnie odstawia na 0,5 godziny.

Ciemne złoto

Celem nadania włosom ciemniejszym złocistego odcienia można smarować je nawet codziennie (aż do otrzymania żądanego koloru) wywarem z łusek cebuli. Garść łusek gotuje się 20 minut w 300 ml wody, odstawia na 30 minut. Po przecedzeniu dodaje 1 łyżkę gliceryny.

Przyciemnienie włosów

Lekko przyciemnia włosy płukanie w wywarze liści szałwi i orzecha włoskiego. 3 łyżki mieszanki zalewa się 1 litrem wody, gotuje 5 minut i odstawia do wystygnięcia. Przecedza się i trochę podgrzewa.

Przyciemniają również

Przyciemniają włosy następujące zioła: kora dębowa, kora kruszyny, owocnia orzecha włoskiego, liście indygowca (basmy).

Z kory dębowej, kory kruszyny i owocni orzecha włoskiego można przygotować płyn przyciemniający włosy: 50 g kory lub zielonej owocni orzecha włoskiego zalewa się 500 ml wody. Gotuje 30 minut uzupełniając wyparowującą wodę. Pozostawia pod przykryciem do następnego dnia. Potem gotuje jeszcze 10 minut, ostudza, odcedza i dolewa 10 gramów gliceryny i 4 gramy spirytusu 90%.

Płynem smaruje się włosy i skórę głowy, po umyciu i przez następne kolejne dni, aż do uzyskania żądanego koloru.

Artykuł napisany dla Cyberbaby przez ekspertów
Kliniki Handsome Men - www.handsomemen.pl

 

Zobacz również:

Pielęgnacja włosów


Prawidłowa pielęgnacja włosów

Własne szampony ziołowe


Szampony i płukanki własnej roboty

Kolor włosów po ziołach


Popraw kolor włosów naturalnie