Zadbaj o suche ręce

Zima to trudny okres dla naszej skóry, także tej na dłoniach. Wysuszone powietrze w pomieszczeniach i gwałtowne zmiany temperatury przyczyniają się do dramatycznego wysuszenia skóry dłoni. Polecamy używanie w tym czasie naturalnych środków do pielęgnacji.

A może skusisz się na przygotowanie własnego nawilżającego płynu do mycia rąk i własnego kremu?

Własne mydło w płynie

Składniki:

  • Kostka łagodnego mydła, najlepiej dla niemowląt

  • 1 łyżka miodu

  • 1 łyżeczka gliceryny

  • Woda albo lepiej napar z ziół (do wyboru kwiat rumianku, kwiat lipy, nagietek, rozmaryn, kwiat róży, kwiat lawendy).

Wykonanie:

Zetrzyj na tarce mydło na płatki mydlane i wsyp je do miksera. Dodaj szklankę wrzącej wody i zmiksuj. Dodaj pół szklanki wody o temperaturze pokojowej i zmiksuj ponownie. Dodaj miód i glicerynę i wymieszaj. Pozwól mieszaninie ostygnąć (ok. 15 minut) i zmiksuj ponownie.

Mieszanina powinna w tym momencie mieć objętość 2 szklanek. Dodaj tyle chłodnej wody, aby osiągnęła objętość 5-6 szklanek, zmiksuj. Przelej do pojemników i pozwól mieszance wystygnąć (nie zakręcaj jeszcze pojemników). Po godzinie zakręć pojemniki, mieszanina zagęści się jeszcze. Przed użyciem wstrząśnij pojemnikiem.

Zamiast wody możesz użyć naparu z ziół, który przed dodaniem do mieszanki mydła w płynie trzeba, oczywiście, przecedzić.

Dodatek gliceryny jest konieczny. Ma ona właściwości pochłaniania wody, co oznacza, że użyta w kremie czy mydle przyciąga wodę do Twojej skóry.

Własne kremy do rąk

Olej do spierzchniętych dłoni

Przygotuj własny odżywczy olej do spierzchniętych rąk: wyciśnij do miseczki 2 lub 3 kapsułki z witaminą E. Dodaj po 2 łyżki oliwy z oliwek i oleju z kokosa i wymieszaj razem. Możesz ten olej trzymać w lodówce lub innym chłodnym miejscu przez kilka tygodni. Nakładaj na ręce najlepiej na noc.

Odżywczy krem miodowo-migdałowy

Jest to bardzo dobry krem do rąk o suchej skórze.

Składniki: 2 części miodu, 4 części lanoliny i 2 części oleju migdałowego.

Wykonanie: Rozpuść miód w garnku na parze, dodaj lanolinę i dobrze wymieszaj. Zdejmij garnek z ognia i gdy mieszanina wystygnie, dodaj olej migdałowy i wymieszaj dokładnie. Jeśli chcesz, możesz dodać ulubionego olejku dla zapachu.


oprac. barb, na podstawie Sekcja Uroda, poz. 4

 

Zobacz również:

Pielęgnacja paznokci


Paznokcie - domowe kuracje

Jak pielęgnować dłonie?


Pielęgnacja dłoni

Pielęgnacja paznokci


Pielęgnacja paznokci


p