Ziołowa parówka twarzy

Ziołowa parówka twarzy otworzy pory skóry i poprawi ukrwienie. Stosowane są różne zioła, w zależności od typu skóry i celu, jaki chce się osiągnąć.

Garść suszonych ziół (dobór jak niżej) zalać litrem wrzącej wody. Pochylić twarz nad wydobywającą się parą, nakryć głowę ręcznikiem i wytrzymać tak 2-5 minut, po czym osuszyć twarz i przemyć tonikiem. Zamiast ziół do parówki można tez wykorzystać olejki eteryczne.
Parówka taka otworzy pory skóry i poprawi ukrwienie.

Stosowane są różne zioła, w zależności od typu skóry i celu, jaki chce się osiągnąć. Poniżej podajemy parę przykładów (używa się liści, chyba, że podano inaczej):

Oczyszczające: fenkuł, kwiat lipy, pokrzywa.

Pobudzające krążenie i wspomagające głębokie oczyszczanie: pokrzywa, rozmaryn.

Uśmierzające i łagodnie oczyszczające: lawenda, melisa, mięta okrągłolistna i zielona, płatki róży, rumianek, trybula, tymianek.

Gojące: fenkuł, żywokost lekarski (korzeń i liście).

Do tłustej cery: bodziszek cuchnący, łubin (zmiażdżone nasiona), krwawnik, kwiat nagietka, skrzyp, szałwia.

Do cery suchej, wrażliwej: chaber bławatek, fiołek pachnący (kwiaty i liście), krwiściąg, ogórecznik, przywrotnik, pietruszka, prawoślaz lekarski (korzenie i liście), rojnik, szczaw.

Do starzejącej się lub ziemistej cery: czarny bez (kwiaty), koniczyna łąkowa (kwiaty i liście), lippia trójlistna, mniszek lekarski, wrotycz (kwiaty i liście).

Po parówce spłukujemy twarz letnią wodą a potem zimną. Rozcieńczony ocet ziołowy lub napar z czarnego bzu, mięty, szałwii lub krwawnika wklepany za pomocą wacika pomoże zamknąć pory.

Uwaga: Ostrożnie przy pękających naczynkach na twarzy – zabiegu należy unikać lub skrócić do minimum.

zebrała: asja

 

Zobacz również:

Kompresy ziołowe


Kompresy z ziół

Maseczki ziołowe


Maseczki z ziół

Maseczki dla każdej cery


Maseczki dla każdej cery