Spis treści

Domowe maseczki dla tłustej cery

Cera tłusta występuje najczęściej u dziewcząt i młodych kobiet, ale czasami jest także problemem kobiet dojrzałych. Pielęgnacja takiej skóry jest trudna, ponieważ trzeba jednocześnie walczyć z jej przetłuszczaniem się i dostarczać odpowiednie substancje nawilżające, odżywcze i ochronnych. Pomocne mogą być różnego rodzaju maseczki z naturalnych składników.

Zasady ogólne: Przed każdym zabiegiem skórę należy gruntownie oczyścić. Preparaty nakładaj szpatułką lub pędzelkiem, omijając oczy, usta i brwi. Podczas zabiegu połóż się i postaraj się odprężyć. Ciepły kompres dodatkowo wzmocni działanie. Na koniec zetrzyj maseczkę papierowym ręcznikiem i spłucz obficie wodą - początkowo letnią, potem zimną.

Maseczka z drożdży i skrzypu
1 łyżkę świeżych drożdży i 1 łyżeczkę sproszkowanego skrzypu polnego mieszamy z przegotowaną wodą. Masa powinna być gęsta! Następnie dodajemy kilka kropli soku cytrynowego i gotową maseczkę nakładamy na twarz. Po upływie 20 minut zmywamy zimną wodą.

Maseczka z truskawek
Do kilku rozgniecionych owoców truskawek lub soku z nich dodaj 3 łyżeczki mleka, pianę z białka jednego jajka i małą szczyptę sody oczyszczonej. Tak przyrządzoną maseczkę nałóż na 20 minut na twarz. Zmyj mleczkiem.

Maseczka z truskawek z miodem i cytryną
Truskawki i cytryna to naturalne środki dezynfekujące. Na maseczkę potrzebujesz: małą filiżankę truskawek, łyżeczkę soku z cytryny, 2-3 łyżeczki miodu. Wymieszaj wszystkie składniki, nałóż na twarz i pozostaw na 10 minut. Spłucz letnią wodą.

Maseczka z banana
1 dojrzały banan, 1 łyżka miodu, kilka kropli świeżego soku z pomarańczy lub cytryny
Rozgnieć banana, wymieszaj z miodem, dodaj kilka kropli soku z pomarańczy lub cytryny, nałóż na twarz i pozostaw na 15 minut. Zmyj szmatką zwilżoną chłodną lub ciepłą wodą.

Maseczka z kapusty
Posiekaj kapustę, zrób z niej okład na twarz i trzymaj 20 minut. Maseczka ta pozwala na szybsze zlikwidowanie blizn po wypryskach.

Maseczka z dyni
Rozgnieć miąższ dyni, zmieszaj z jogurtem i odstaw na godzinę. Masuj twarz przygotowaną papką, a następnie zmyj letnią przegotowaną wodą.

Maseczka z pomidora
Przekrój pomidor na pół i nacieraj nim skórę twarzy. Można w tym celu wykorzystać także pulpę z pomidorów, wymieszać ją z sokiem z cytryny i jogurtem, położyć tą maseczkę na twarz i po 5 minutach zmyć letnią wodą.

Maseczka z żurawin
Łyżeczkę soku z żurawin i odrobinę mąki ziemniaczanej mieszamy, po czym rozsmarowujemy na twarzy. Zmywamy po 15 minutach.
Maseczka ta ma właściwości odżywcze i lekko wysuszające.

 

Zobacz również:

Zioła na trądzik


Leczenie trądziku ziołami

Przyczyny trądziku


Trądzik nie tylko młodzieńczy

Dieta przy trądziku


Dieta przy trądziku