Niech cię stopy poniosą

Jesień i zima to ciężki okres także dla stóp. Wciśnięte w ciepłe buty, często buntują się i puchną, pieką, pocą się. W lecie, gdy musimy pokazać je w odkrytych sandałkach, bardziej o nie dbamy, a to właśnie teraz potrzebują zwiększonej uwagi.

W stopach umieszczone są receptory mające połączenie z każdą częścią i organem ciała. Masaż tych receptorów poprawia ich ukrwienie, a tym samym ukrwienie odpowiadających im narządów. A lepsze ukrwienie to lepsze odżywienie i efektywniejsze usuwanie toksyn i złogów odpowiedzialnych za choroby. W lecie najlepszym masażem punktów refleksyjnych na stopach jest chodzenie boso po piasku czy trawie. Chodzenie w obuwiu czy nawet boso po mieszkaniu nie daje takiej możliwości. Powinniśmy zatem poświęcić trochę czasu na pielęgnację stóp.

Codzienna pielęgnacja

Poświęć codziennie odrobinę czasu na stopy, żeby zapobiec wielu problemom zdrowotnym i estetycznym.

Co należy robić

 • Nosić odpowiednie obuwie, nie uciskające stóp

 • Nie chodzić po domu boso. Podłoga to nie piasek, trawa czy kamienie i nie zapewnia masażu stóp. Wprost przeciwnie, część podeszwy stóp nie dotyka podłoża, a część jest nadmiernie narażona na ucisk. Może to prowadzić do różnych schorzeń. Najlepiej jako obuwie domowe wybrać klapki ortopedyczne z wyprofilowaną podeszwą lub podeszwą z wypustkami masującymi całą stopę przy chodzeniu a jednocześnie zapewniające właściwą wentylację.

 • Robić stopom kąpiele. Najlepiej z dodatkiem soli i/lub olejków eterycznych, możesz również dodać kilka kropli miodu i soku z cytryny.

 • Regularnie robić peeling skóry stóp i wygładzać pięty pumeksem.

 • Dla wygładzenia szorskiej skóry na stopach stosować kąpiel z dodatkiem soku z jednej cytryny, 2 łyżek oliwy z oliwek, i 1/4 szklanki mleka.

 • Po kąpieli dokładnie wytrzeć stopy (szczególną uwagę trzeba przywiązywać do przestrzeni między palcami) i nałożyć na nie grubą warstwę kremu lub balsamu do stóp i pomasować stopy przez parę minut.

Odciski

Gdy nosisz niewłaściwe buty (za ciasne, uwierające, niepasujące do stopy) najprawdopodobniej dorobisz się odcisków z powodu ucisku wywieranego na kości stóp i upośledzone krążenie.

Domowe sposoby na odciski

 • Smaruj odciski sokiem z łodygi nagietka

 • Na noc przyłóż na odcisk plasterek cytryny i owiń bandażem

Pękająca skóra na piętach

Pękająca skóra na piętach mówi dużo o twoim stylu życia. Dolegliwość ta wynika często z długiego pozostawania w pozycji stojącej, nadwagi, suchej skóry, niewystarczającej higieny i zaniedbań. Konieczna jest codzienna pielęgnacja stóp z ich kąpielą i nawilżaniem. Domowym środkiem na pękającą skórę na piętach jest wazelina i sok z cytryny. Pomaga również gliceryna.

Modzele

Przyczyną powstawania modzeli, czyli zrogowaceń na stronie podeszwowej stóp, jest długotrwały ucisk. Twardy modzel może powodować ból utrudniający chodzenie. Leczy się je preparatami złuszczającymi i zmiękczającymi. Zgodnie z zasadami akupresury, modzel świadczy o niedomaganiu organu, z którym jest połączony receptor znajdujący się w miejscu modzela. Często po wyleczeniu tego organu modzel sam zanika.

Odparzenia

Odparzenia to najczęściej otarcia i pęcherze. Powodem są niewygodne buty, przegrzanie stóp ale również wrodzone skłonności. Aby więc uniknąć odparzeń należy nosić wygodne buty,  przepuszczające powietrze skarpety z naturalnego tworzywa oraz zapobiegać poceniu się stóp. Pomocne w przypadku odparzeń jest smarowanie odparzonych miejsc świeżym sokiem z aloesu lub maścią cynkową oraz kąpiele ziołowe z naparu kory dębu, szałwii, nagietka. Po kąpieli trzeba nałożyć na chore miejsce jałowy opatrunek. Pod żadnym pozorem nie należy przekłuwać pęcherzy.

Pocące się stopy

Jeśli pocą ci się stopy, warto zainteresować się przyczyną. Często nadmierna potliwość związana jest z nerwowością ale czasami także z jakąś chorobą, np. nadczynnością tarczycy czy cukrzycą. Najczęściej jednak wynika z burzy hormonów np. w okresie dojrzewania czy przekwitania.
Przyczyną potliwości stóp może być również noszenie nieodpowiedniego obuwia i skarpet z tworzyw sztucznych.
Nadmierna potliwość stóp to nie tylko przykry defekt, ale także zagrożenie zakażeniem grzybiczym lub bakteryjnym. Dlatego ważne jest zapobieganie.

Domowe sposoby na nadmierną potliwość stóp

 • Posypuj buty proszkiem, który wyciągnie wilgoć z potu i ochłodzi stopy. Użyć można mąki kukurydzianej, proszku do pieczenia lub talku.

 • Pokrusz suszoną szałwię i wsyp do butów, pochłonie nieprzyjemny zapach potu.

 • Dodaj pół szklanki octu winnego lub sok z cytryny do miski z wodą i kąp w tym stopy 3-4 razy tygodniowo.

 • Mocz stopy w herbacie; 3-4 torebki herbaty zagotuj w litrze wody, wystudź i kąp w tym płynie stopy 2 razy dziennie.

 • Mocz stopy przynajmniej dwa razy tygodniowo w wodzie z proszkiem do pieczenia (1 łyżeczka na litr wody).

Wskazówki:
Trzymaj w torebce, w małym plastikowym woreczku proszek do pieczenia na wypadek nagłej potrzeby odświeżenia stóp i butów.
Nie noś tych samych skarpet czy rajstop dłużej niż raz dziennie, wybieraj skarpety z włókien naturalnych.
Wykorzystuj każdą okazję do chodzenia boso, to najlepszy sposób na potliwe stopy.

Uwaga:
Jeśli masz problemy z krążeniem, powinnaś wykazać szczególną ostrożność i unikać kąpieli stóp w bardzo zimnej albo gorącej wodzie, a tym bardziej kąpieli naprzemiennych.

oprac. barb
źródło informacji: www.epodiatry.com

 

Zobacz również:

Pielęgnacja paznokci


Paznokcie - domowe kuracje

Domowe kosmetyki do rąk


Własne kosmetyki do suchych dłoni

Pielęgnacja paznokci


Pielęgnacja paznokci