Mini przewodnik pooperacyjny dla pacjentów korygujących haluksy

Wielu z nas odsuwa myśl o zabiegu, odkłada leczenie na nieokreśloną przyszłość, gdyż boi się nieznanego. Obawy budzi nie tylko sama operacja, ale i jej następstwa. Z badań przeprowadzonych w Halluxmed Klinice Jackowiak wynika, że najbardziej obawiamy się długiego okresu rekonwalescencji i ewentualnych powikłań. Ten mini-przewodnik ma pokazać, co czeka pacjenta po operacji. Mamy nadzieje, że będzie pomocny w podjęciu decyzji.

Implanty

Jednym z takich, poważnie brzmiących elementów są implanty. Komu protezy i wszczepy kojarzą się z science-fiction, niczym z filmów o Robo-copie, może się uspokoić. Współczesna medycyna prześcignęła wyobraźnie hollywoodzkich scenarzystów. Nowoczesne technologie są znacznie mniej inwazyjne i zauważalne. Stosowane materiały tytanowe, nitynolowe i biowchłanialne mają na celu stabilizacje fragmentów kostnych tak, aby doprowadzić do ich zrostu w żądanym położeniu i w możliwie najkrótszym czasie. W dodatku, zastosowanie implantów biowchłanialnych nie wiąże się z potrzebą kolejnego zabiegu-usunięcia, gdyż ulegają biodegradacji w organizmie. Proces ten zaczyna się po ok. 2 latach od wszczepienia. Implanty rozkładają się przez hydrolizę – metabolizowane są do postaci dwutlenku węgla i wody. W takiej formie są wydalane i wydychane z organizmu. Cały proces może potrwać ok. 2 - 4 lata. Jest to metoda najbardziej naturalna dla organizmu. Nawet, jeśli wszczep migruje poza miejsce implantacji nie ma potrzeby usuwania go. Ten sam naturalny proces degradacji usunie go z naszego ciała.

Blizny

Powstawanie blizn to naturalny etap procesu gojenia i nie da się go uniknąć. Włókna kolagenu odkładają się wokół rany, najpierw chaotycznie, a potem bardziej uporządkowanie. Początkowo można zaobserwować zaczerwienienie, z czasem, w procesie dojrzewania blizna blednie. Jeśli proces ten przebiega prawidłowo blizny stopniowo zanikają. Zastosowanie nowoczesne metod medycyny wpływa korzystnie na proces gojenie i powstawanie blizn. Mniejsza ingerencja w organizm oznacza, że i ślad po niej będzie mniejszy. Dodatkowo, możemy po operacji wspomóc przebieg gojenia stosując odpowiednie opatrunki uciskowe, natłuszczając bliznę (gdyż brakuje jej naturalnego sebum), używając maści i plastrów silikonowych, gdy tylko zagoi się rana oraz stosując wyciąg z cebuli morskiej (należy przy tym odczekać przynajmniej 2 miesiące od operacji). Dostępne są również specjalne preparaty kolagenowe. W szczególnie uporczywych przypadkach stosuje się zabiegi laserem KTP i VPL.

Mobilność

Pacjenci opuszczają klinikę o własnych siłach. Chodzić można już na drugi dzień po zabiegu. Wymagane jest jedynie stosowanie specjalnego obuwia. Chodzenie w nich zaczyna się już od pierwszej doby po operacji i trwa ok. 4 tygodni. Leczenie pooperacyjne obejmuję również fizykoterapię, ćwiczenia, masaże limfatyczne, masaże wirowe oraz terapię energotonową. Dzięki temu czas rekonwalescencji skraca się do minimum i już po 2-3 tygodniach (w standardowym przypadku) można wrócić do pracy.

Ból

Operację wykonuje się pod znieczuleniem, więc bólu nie odczuwamy, co może potwierdzić pacjentka Halluxmed Kliniki Jackowiak, Natalia: „Sam zabieg był całkowicie bezbolesny”. Obrzęki mogą powracać, szczególnie po intensywnym dniu. Lekarz zaleci odpowiednie postępowanie rehabilitacyjne i z czasem obrzmienia ustaną. To samo, tyczy się odczucia bólu w tygodniach bezpośrednio po operacji. Może wystąpić i nie jest to powód do niepokoju, ale nasz organizm może też przejść zabieg na tyle gładko, że nie będziemy odczuwali bolesności. „Operacja była praktycznie bezbolesna, po zabiegu sporadycznie brałam leki p/bólowe” mówi Pani Anna, pacjentka Halluxmed Kliniki Jackowiak.

Estetyka

Haluksy to uciążliwy problem utrudniający chodzenie, dobór obuwia i powodujący ból. To już wystarczające powody by poddać się operacji. Jednakże, dla wielu z nas ważne jest to by przywrócić piękny wygląd swoich stóp. Ma to duże znaczenie dla naszej psychiki. Nieładne stopy wpływają na naszą samoocenę i ograniczają nas. Odmawiamy sobie zakupu wymarzonych butów, rezygnujemy z niektórych aktywności, podczas gdy możliwość poprawy jakości życia jest w zasięgu ręki. Po upływie dwóch lat, Pani Jola, która poddała się zabiegowi w Halluxmed Klinice Jackowiak mówi: „Dziś mam piękne nogi, zero bólu stóp i problemów z kupieniem butów z odkrytymi palcami.”

Rozważając operację, zbierając opinie należy pamiętać, że w medycynie każdy przypadek jest indywidualny. Porady o tym, jakie zastosować działanie powinniśmy szukać u lekarza. Wybierajmy specjalistów o ugruntowanej pozycji i doświadczeniem wyniesionym z wielu operacji. Swoje wątpliwości i obawy możemy przedstawić na wizycie konsultacyjnej, a lekarz będzie w stanie ocenić, jaki wybór jest dla nas najkorzystniejszy.

 

Zobacz również:

Pielęgnacja stóp


Niech cię stopy poniosą

Zdrowe stopy


Modne stopy a zdrowie

Haluxy - operacja


Haluxy - operować czy nie?