Czy haluksy „odrastają”?

Zastanawiasz się nad operacją haluksów, ale boisz się, czy po zabiegu haluks „nie odrośnie”? Przeczytaj nasze porady.

Haluksy to coraz powszechniejszy problem. Haluks, czyli paluch koślawy, to deformacja, która spędza sen z powiek niejednej z nas. Powoduje ból i problemy z chodzeniem, a nieleczona choroba tylko postępuje. Poza stanem zapalnym, dochodzi do poszerzenia przodostopia i często do pojawiania się dodatkowych zmian w obrębie stopy takich jak: palce młotkowate, szponiaste, bunionette, dolegliwości po stronie podeszowej stóp (metatarsalgia).

Jeśli zauważymy, że paluch nie jest położony w prostej osi względem stopy, należy zgłosić się do lekarza ortopedy. Jedyną skuteczną metodą leczenia jest operacja. Decyduje się na nią coraz więcej chorych, jednak towarzyszą im obawy. Czy haluks na pewno „nie odrośnie” ? Nikt przecież nie chce wykonywać zabiegu, który za kilka lat trzeba będzie powtarzać.

Prawidłowo wykonana operacja, z użyciem implantów, a nie, jak to miało miejsce w starych metodach - drutów, gwarantuje, że haluks „nie odrośnie” – mówi dr Błażej Rusin z poznańskiej Kliniki Jackowiak Halluxmed. Zabieg operacyjny jest całkowicie bezbolesny, a pacjent już na drugi dzień może chodzić o własnych siłach w specjalnym obuwiu pooperacyjnym. W butach tych pacjenci chodzą 4-5 tyg. Czas rekonwalescencji skraca się do minimum i już po 2-3 tygodniach można wrócić do pracy i codziennych zajęć.

- W medycynie każdy przypadek jest indywidualny i trudno dawać "gwarancję". Dotychczas przeprowadziliśmy ponad 6 tysięcy operacji stóp, odsetek powikłań, jaki obserwowaliśmy, jest znikomy. W tych rzadkich przypadkach oferujemy pacjentom niezbędną opiekę aż do uzyskania oczekiwanych efektów – dodaje dr Rusin z Kliniki Jackowiak Halluxmed.

Prawidłowo wykonana operacja, z wykorzystaniem właściwej metody operacyjnej i implantów, gwarantuje, że haluksy nie odrosną a ruch w stawie palucha będzie prawidłowy, czego często obawiają się pacjenci. Przypadki odrastających haluksów wynikają z nieprawidłowo wykonanych operacji. Jeśli więc masz haluksy i przysparzają ci one coraz więcej bólu i problemów z chodzeniem i doborem obuwia, nie wahaj się, tylko umów się na wizytę u ortopedy już teraz, a niedługo znikną dolegliwości twoich stóp.

Więcej na www.halluxmed.pl

 

Zobacz również:

Pielęgnacja stóp


Niech cię stopy poniosą

Zdrowe stopy


Modne stopy a zdrowie

Obrzęki stóp


Sposoby na obrzęki stóp