paznokcie-zima-photoxpress_1527630

Zimowa pielęgnacja paznokci

Ciepłe rękawiczki to jeden ze sposobów chronienia paznokci przed niekorzystnym wpływem zimowej pogody. Ale nie jedynym. Zobacz co jeszcze możesz zrobić, by także zimą szczycić się pięknymi paznokciami.

Dlaczego paznokcie nie lubią zimy?

Zimą nie tylko skóra jest wysuszona i ma skłonność do podrażnień. Także paznokcie cierpią z powodu niskiej wilgotności. Zdrowe paznokcie zawierają średnio18 procent wody. Zimą wystawiamy nasze ręce na ciepłe i suche powietrze wewnątrz pomieszczeń i lodowatą temperaturę na zewnątrz. Te ekstremalne temperatury zmniejszają wilgotność paznokci, co może doprowadzić do ich odwodnienia. A wysuszone paznokcie łatwiej łamią się, rozdwajają i wyszczerbiają.

Ale niesprzyjające warunki pogodowe to nie wszystko. Zimą częściej rozgrzewamy sie gorącymi prysznicami, a woda parując odwadnia skórę. Do tego dochodzą wysuszające środki, takie jak zmywacz do paznokci z acetonem, środki do dezynfekcji dłoni na bazie alkoholu, płyn do mycia naczyń.

Nawilżanie przede wszystkim

Zimą najważniejsze jest zatem nawilżanie. Paznokcie składają się ze stwardniałej keratyny, ale należyte nawilżenie może sprawić, że ta sztywna płytka stanie się elastyczna, giętka i mniej podatna na rozdwajanie się i łamanie. Dlatego tak ważne jest nawilżanie i zabezpieczanie przed wysychaniem.
Gdy więc sięgamy po odżywczy zimowy krem do rąk, wmasujmy go również w paznokcie. A jeśli paznokcie są lakierowane, wmasujmy krem w naskórek wokół paznokcia, co przyczyni się do wzrostu zdrowej płytki.

Dobrym nawykiem będzie również cowieczorne masowanie paznokci oliwą z oliwek. Raz na tydzień zalecamy intensywniejsze kuracje, np. moczenie paznokci przez 10 minut w letniej wodzie, a następnie wmasowanie odżywki do paznokci lub zwykłej oliwy z oliwek i nałożenie bawełnianych rękawiczek i pozostawienie na co najmniej godzinę.

Więcej domowych kuracji dla pięknych paznokci znajdziesz w artykule Paznokcie – domowe kuracje.

barb

 

 

Zobacz również:

Pielęgnacja paznokci


Pielęgnacja paznokci

Pielęgnacja paznokci


Paznokcie - domowe kuracje

Domowe kosmetyki do rąk


Własne kosmetyki do suchych dłoni