Łamliwe paznokcie - jak o nie dbać

Przyczyn łamliwych paznokcie jest dużo. Należą do nich m.in. styczność z zasadami, benzyną, żywicami, częste stosowanie zmywaczy, lakierów, niedobór wapnia i magnezu.

Brzmi to może nieprawdopodobnie, ale jedną z przyczyn łamliwości paznokci jest również woda. Podczas zanurzania w wodzie paznokcie nasączają się jak gąbka, a podczas wysychania zmagazynowana w nich woda wyparowuje. Takie częste nawadnianie i osuszania płytki powoduje, że stają się one suche, łamliwe i bardziej delikatne. Mają suchą, łuskowatą, matową płytkę i połamane końcówki. Poza tym łuszczą się na brzegach. Takie paznokcie wymagają szczególnej pielęgnacji.

Pielęgnacja łamliwych paznokci

Łamliwe paznokcie pielęgnować powinniśmy kompleksowo, zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz.

Właściwe odżywianie to podstawa

Należy pamiętać o właściwej diecie, polegającej na dostarczeniu wszystkich niezbędnych składników potrzebnych paznokciom. Spożywajmy więc żelatynę, np. w postaci galaretki, żelazo w postaci mięsa, podrobów czy natki pietruszki, magnezu w postaci roślin zielonych, pomidorów, produktów z pełnego ziarna, owoców, kakao, gorzkiej czekolady, migdałów. Za kruchość paznokci odpowiada też niedobór krzemu (płatki owsiane, herbatki ze skrzypu) i jodu (ryby morskie).

Pielęgnacja od zewnątrz

Stosowanie odżywek do paznokci, balsamów, olejków nawilżających pomoże zatrzymać jak najwięcej wody w paznokciach i chronić je przed wysuszeniem. Godne polecenia są tu domowe kuracje na wzmocnienie paznokci.
Nie zapominajmy również o zakładaniu rękawiczek chroniących dłonie i paznokcie przed wodą, detergentami i innymi chemikaliami podczas prac domowych.

Kuracja parafinowa

Wspaniałym uzupełnieniem domowych sposobów walki z łamliwymi paznokciami są specjalne zabiegi parafinowe, które potrafią czynić cuda. Parafina nałożona na dłonie sprawia, że znikają drobne zmarszczki i przebarwienia, a skóra jest idealnie nawilżona i gładka w dotyku. Ale działanie parafiny uwidacznia się nie tylko na skórze, ale i na paznokciach, które stają się mocne i dobrze odżywione.
Zabieg parafinowy wykonujemy po dokładnym umyciu rąk, najlepiej połączonym z peelingiem. W skórę dłoni wcieramy emulsję pielęgnacyjną, a następnie zanurzamy 3-4 razy dłonie w podgrzanej parafinie. Nakładamy cienką gumową rękawiczkę, a na nią ocieplane rękawiczki bawełniane, aby maksymalnie wykorzystać ciepło parafiny. Po 15-20 minutach zdejmujemy parafinę, jednocześnie masując dłonie w kierunku czubków palców.

Więcej w Sekcja Uroda, poz. 6. Znajdziesz tam nie tylko porady na temat pielęgnacji paznokci, ale także przewodnik po perfekcyjnym manicure wykonanym w domu i mnóstwo inspiracji na zdobione paznokcie na każdą okazję.

 

Zobacz również:

Pielęgnacja paznokci


Paznokcie - domowe kuracje

Domowe kosmetyki do rąk


Własne kosmetyki do suchych dłoni

Pielęgnacja paznokci


Pielęgnacja paznokci