Nadzieja dla młodych serc
 

Ponad 70% Polaków uważa, że choroba serca utrudnia młodym ludziom wejście w dorosłe życie - wynika z raportu przygotowanego w ramach programu „Nadzieja dla serc” 1. W odpowiedzi na te dane w listopadzie br. ruszyła druga edycja warsztatów skierowanych do dorastających pacjentów z chorobami serca.

Pierwszy etap programu, organizowanego przez Fundację Marka Kamińskiego oraz polską firmę farmaceutyczną Adamed obejmował warsztaty dla dzieci z problemami kardiologicznymi oraz ich rodziców. Wyniki raportu, które wskazały na ogromną potrzebę kontynuacji programu „Nadzieja dla serc”, zaadresowanego do młodzieży z chorobami serca, skłoniły orgnizatorów kampanii do przygotowania warsztatów dla tej grupy pacjentów.

W ramach II etapu programu zostaną zorganizowane bezpłatne dwudniowe warsztaty dla młodych osób z chorobami serca. Głównym celem warsztatów jest wparcie dorastających pacjentów, wkraczających w dorosłość, w prowadzeniu aktywnego życia. Nacisk w programie będzie położony na istotną rolę rehabilitacji w procesie leczenia chorób i wad serca. Oprócz warsztatów skierowanych do młodzieży z problemami kardiologicznymi działania będą ukierunkowane na informowanie rodziców i opinii publicznej, o sposobach pomocy młodym osobom z chorobami serca w bezproblemowym wkraczaniu w dorosłość.

W trakcie warsztatów młodzież z chorobami serca przejdzie kompleksową ocenę medyczną stanu zdrowia i wydolności fizycznej. Obiektywna analiza stanu fizycznego młodych osób uczestniczących w warsztatach, pozwoli na dobór optymalnych form indywidualnie dopasowanej terapii oraz zaplanowanie bezpiecznego obciążenia wysiłkiem fizycznym.

„Adamed jako firma farmaceutyczna, wie jak ważne dla skuteczności prowadzonych terapii, jest wsparcie pozamedyczne. Organizując pierwszą edycję warsztatów „Nadzieja dla serc” pomogliśmy małym pacjentom oraz ich rodzicom. Teraz chcemy pomóc młodzieży z chorobami serca, która także potrzebuje wsparcia w tak trudnym momencie wkraczania w dorosłość– mówi Anna Czajkowska, Dyrektor ds. planowania strategicznego w firmie Adamed. „Angażując się w organizację warsztatów dla młodzieży głęboko wierzymy, że podobnie jak pierwszy etap programu, wzmocnią one młodych pacjentów i pomogą im w radzeniu sobie na co dzień z chorobą”.

Warsztaty „Nadzieja dla serc” mają za zadanie także wesprzeć psychologicznie dorastajacych pacjentów. Aby pomóc młodym osobom przełamać trudności zwiazane z etapem dorastania, jeden z bloków warsztatów będzie poświęcony metodom wsparcia psychologicznego. Mają one na celu naukę wzmacniania zasobów psychicznych pozwalających uzyskać wewnętrzną siłę do planowania i realizacji celów, naukę redukcji stresów oraz napięcia.

Warsztaty „Nadzieja dla serc” będą zorganizowane dla młodzieży z Gdańska, Wrocławia, Poznania i Katowic. Uczestnicy rekrutowani z poszczególnych miast zostaną przewiezieni do Gdańska, gdzie będą przeprowadzone badania oraz zajęcia. Kompleksowa ocena medyczna każdorazowo zostanie przeprowadzona w pierwszym dniu warsztatów, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku.

Warsztaty odbędą się w następujących terminach:

 • 28-29 listopada 2008 r. dla młodzieży z Gdańska i okolic,

 • 5-6 grudnia 2008 r. dla młodzieży z Wrocławia i okolic,

 • 16-17 stycznia 2009 r. dla młodzieży z Katowic i okolic,

 • 6-7 lutego 2009 r. dla młodzieży z Poznania i okolic.

W trakcie dwudniowych warsztatów zostanie przeprowadzona kompleksowa ocena medyczna pacjentów:

 • szczegółowe badania laboratoryjne - morfologia krwi obwodowej, hematokryt, hemoglobina, mocznik, kreatynina, kwas moczowy, transaminazy (AspAt, AlAt), elektrolity (Na, K, Ca),
 • elektrokardiogram w spoczynku (EKG),
 • ECHO serca, z oceną kurczliwości, funkcji zastawek oraz ewentualnych wtórnych następstw przebytej korekcji wws,
 • RTG klatki piersiowej AP,
 • test wysiłkowy na bieżni wg. protokołu Bruce pod kontrolą kardiologa,
 • konsultacja kardiologiczna – Dr Maciej Chojnicki,
 • konsultacja kardiochirurgiczna – Dr Ireneusz Haponiuk,
 • konsultacja specjalisty rehabilitacji – Mgr Katarzyna Gierat-Haponiuk,
 • indywidualnie porady i konsultacje specjalistów innych dziedzin.

Każdy uczestnik warsztatów otrzyma, przygotowany na podstawie badań, indywidualny program rehabilitacji oraz plan bezpiecznego obciążenia wysiłkiem fizycznym.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Aby w nich uczestniczyć wystarczy pobrać formularz zgłoszeniowy ze strony www.kaminski.pl i wypełniony przesłać do Fundacji Marka Kamińskiego. Formularz można przesłać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., lub na adres Fundacji (ul. Grunwaldzka 212, 80-266 Gdańsk) lub na numer fax. (0-58) 552 33 15.


„Nadzieja dla serc” – program realizowany przez polską firmę farmaceutyczną Adamed wspólnie z Fundacją Marka Kamińskiego. Został podjęta z myślą o dorastających pacjentach cierpiących na choroby serca. Swoją działalnością inicjatorzy przedsięwzięcia chcą poprawić jakość życia młodych osób oraz wesprzeć ich w okresie wkraczania w dorosłe życie. Dwudniowe warsztaty dla młodzieży z chorobami serca są jednym z działań podjętych w ramach programu. Działania programu będą ukierunkowane także na informowanie rodziców i opinii publicznej, o sposobach pomocy młodym osobom z chorobami serca w bezproblemowym wkraczaniu w dorosłość.


 
Adamed – lider na polskim rynku leków nowej generacji dla wielu grup terapeutycznych m.in. kardiologii, psychiatrii, pulmonologii, ginekologii i leczeniu infekcji dróg moczowych. Adamed jest właścicielem dwóch dużych zakładów produkcji leków: w Pieńkowie koło Warszawy i w Ksawerowie na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
 
Misją firmy jest poszukiwanie nowych terapii na choroby cywilizacyjne, takie jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i otyłość oraz nowotwory. Adamed intensywnie rozwija swoje działy badawcze, inwestując w sprzęt laboratoryjny i szkolenie polskich naukowców. W ciągu pięciu ostatnich lat wydatki na badania i rozwój w firmie Adamed wyniosły blisko 100 mln zł. W tym czasie w laboratoriach firmy opracowano ponad 20 patentów na własne formuły leków. Firma ze 100% udziałem kapitału polskiego powstała w 1986 roku. Funkcję Prezesa Zarządu pełni Maciej Adamkiewicz.
 

 
1 Ogólnopolskie badanie „Fakty i mity o chorobach serca u młodzieży” przeprowadzone przez PBS DGA w październiku 2008 r. na próbie 1.050 osób, reprezentatywnej dla dorosłych Polaków. Badanie zrealizowano na zlecenie organizatorów programu edukacyjnego „Nadzieja dla Serc”: Fundacji Marka Kamińskiego oraz polskiej firmy farmaceutycznej Adamed.