Jak ożywić życie seksualne Polaków?

We wtorek, 6 marca, zainaugurowana została ogólnopolska kampania edukacyjna „Uwolnij namiętność i pożądanie”. Celem akcji jest popularyzowanie wiedzy o pozytywnej roli seksualności i intymności w życiu człowieka. Organizatorzy kampanii chcą dotrzeć z informacjami do jak największej liczby osób, ponieważ problem obniżonego libido dotyka milionów Polaków, w tym, jak wynika z badań prof. Zbigniewa Izdebskiego „Seksualność Polaków 2011”, aż 6 proc. kobiet w wieku 15-59 lat.

Szansa na zmianę statystyk

Czy Polacy mają problem z namiętnością i pożądaniem? Temat niskiego pociągu seksualnego dotyczy kilku milionów Polaków. Według badań seksuologa prof. Zbigniewa Izdebskiego „Seksualność Polaków 2011”, aż 6 proc. kobiet w wieku 15-59 lat zmaga się z problemem zbyt małych potrzeb seksualnych, a 7% ocenia swoje potrzeby jako zbyt małe w porównaniu z pragnieniami partnera. Niepokojący jest fakt, że aż 8 na 10 Polek nie szukało pomocy w rozwiązaniu tej sytuacji.

„Zdrowie seksualne jest niezwykle ważne dla pozytywnego rozwoju osobowości, komunikacji i miłości” – mówi prof. dr hab. n. hum. Zbigniew Izdebski, seksuolog, członek Rady Naukowej kampanii. „Celem akcji informacyjnej jest pokazanie Polakom, że warto cieszyć się seksem oraz przekazanie niezbędnej wiedzy tym osobom, które na co dzień zmagają się z tematem obniżonego libido”.

Jak zwiększyć potencję?

Co wpływa na zmniejszenie pożądania? Najczęściej przyczyny obniżonego libido są natury psychologicznej lub biologicznej. Można do nich zaliczyć np. przepracowanie i przemęczenie, szybkie tempo życia, stres, reakcję depresyjną, zmiany w związku, brak potrzeby ciepła czy zrozumienia wśród partnerów, zaniżone poczucie własnej wartości, urazy uczuciowe i seksualne czy stereotypy kulturowe. W odniesieniu do kobiet warto wiedzieć również o tym, że niski pociąg seksualny może być związany np. ze zmianami hormonalnymi w czasie menopauzy, efektem końca kobiecej płodności, naturalną konsekwencją starzenia się, chorobami ginekologicznymi lub zażywaniem niektórych grup leków (np. antydepresyjnych czy antykoncepcyjnych).

„W zależności od przyczyn niskiego libido, stosuje się różne metody zwiększania potencji seksualnej. Najlepsze efekty przynosi interdyscyplinarne podejście. Można tu wymienić na przykład: terapię zaburzeń emocji, terapię par, stosowanie lekarstw, w tym medycyny naturalnej i suplementów diety” – mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Tomasz Niemiec, ginekolog, członek Rady Naukowej kampanii.

Kampania w świecie realnym i w Internecie

„Zainaugurowana 6 marca kampania edukacyjna „Uwolnij namiętność i pożądanie” realizowana jest zarówno w świecie realnym, jak i w wirtualnym, tak, aby dotrzeć z niezbędną wiedzą do jak największej liczby Polaków w różnym wieku” – mówi Aleksander Gierasimiuk, General Manager Sopharma, która jest organizatorem akcji, producentem suplementu diety Tribestan plus, podnoszącego sprawność seksualną kobiet i mężczyzn.

Organizatorzy uruchomili specjalną stronę internetową www.tribestan.pl, na której można dowiedzieć się m.in. czym jest libido, pożądanie, namiętność, co wpływa na niski pociąg seksualny i jak pobudzić aktywność seksualną, przeczytać porady lekarzy z zakresu seksuologii i ginekologii oraz zadać pytanie ekspertom. Na najpopularniejszych portalach społecznościowych: Facebook, NK.pl, Twitter dostępne są profile „Namiętność i pożądanie”, które angażują Polaków i dostarczają im informacji na temat wielu aspektów seksualności. Niestandardowym elementem kampanii jest akcja „Zawieszka”. 6-7 marca na wybranych osiedlach w Warszawie, na których mieszka łącznie ponad 30 tysiecy osób zostaną zamieszczone zawieszki (przypominające te wieszane na klamkach pokojów hotelowych), z napisem: „Prosimy nie przeszkadzać. Spełniamy zmysłowe marzenia”. Ten element ma za zadanie zachęcić do odwiedzenia strony internetowej www.tribestan.pl , na której dostępne są wszystkie materiały edukacyjne dotyczące pożądania i seksualności.

 

Zobacz również:

Materializm w związku


Materializm groźny dla związku

My czy ja


My, czy ja?

Wzajemne wspieranie się


Wspierać się, czy nie?