Nie dawaj złodziejowi świątecznego prezentu

Ostatni tydzień przed świętami to czas „żniw” nie tylko dla sprzedawców, ale także przestępców. Expander ostrzega, że jeśli nie chcemy paść ofiarą złodzieja powinniśmy stosować kilka prostych zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim płacąc kartą zawsze należy zasłaniać wprowadzany kod PIN. Warto również przyjrzeć się bankomatowi, z którego będziemy korzystali. Ponadto dużej ilości gotówki nie należy trzymać w jednym miejscu.

Do świąt pozostał już tylko tydzień. Na najbliższe dni przypada więc szczyt zakupowego szaleństwa. Niestety jest to również okres kiedy kieszonkowcy i inni przestępcy mają najwięcej okazji do tego, aby nas okraść. Nierzadko sami im bowiem takie okazje stwarzamy. W najbliższych dniach warto pamiętać nie tylko o tym co mamy kupić, ale również o kilku zasadach bezpieczeństwa.

Osoby, które nie noszą przy sobie dużej ilości gotówki (płacą bezgotówkowo) czasami przeceniają bezpieczeństwo jakie daje karta. Co prawda bez znajomości PINu złodziej nie może z niej skorzystać w sklepie. Jednak nierzadko zapominamy, że osoba stojąca za nami w kolejce do kasy może być złodziejem lub z nim współpracować. Dokonując płatności zawsze warto więc wprowadzać PIN w taki sposób, aby osoby znajdujące się w pobliżu nie widziały wybieranych przez nas cyfr. Najlepiej wyrobić sobie nawyk zasłaniania ręką lub portfelem klawiatury, na której je wstukujemy.

Warto też pamiętać o tym, że pieniądze z karty mogą zostać skradzione bez konieczności zabierania nam jej. Jest to możliwe, ponieważ przestępcy potrafią kopiować karty płatnicze. Najczęściej urządzenia sczytujące karty są montowane w otworze bankomatu. Niestety zwykle uniesposób tego zauważyć. Na szczęście samo skopiowanie karty nie wystarczy. Do kradzieży potrzebny jest bowiem również PIN.

Aby poznać PIN przestępcy instalują na bankomacie również miniaturową kamerę lub nakładkę na klawiaturę bankomatu. Te elementu można jednak zauważyć jeśli tylko będziemy skupieni na tym co robimy. Nigdy nie należy więc korzystać z bankomatu w pośpiechu. Warto pamiętać, aby przed dokonaniem wypłaty przyjrzeć się czy jakaś jego część nie wygląda na zmienioną.

Jeśli zauważymy na bankomacie jakieś podejrzane elementy warto zgłosić to do firmy serwisującej (numer telefonu znajduje się na bankomacie) lub Policji. Nawet jeśli nic dziwnego nie zauważymy to warto zasłaniać wprowadzany PIN. Minikamery na bankomacie możemy bowiem nie dostrzec i wtedy zasłonięcie PINu uchroni nas przed kradzieżą.

Trzeba też pamiętać, że jeśli z naszej karty zostaną skradzione pieniądze to należy zgłosić w banku reklamację. Nierzadko banki zwracają klientom wszystkie utracone w ten sposób pieniądze. Ci, którzy płacą gotówką nie mają natomiast tak komfortowej sytuacji. Kradzież oznacza zwykle nieodwracalne utracenie pieniędzy. Jeśli więc w czasie przedświątecznych zakupów będziemy nosili przy sobie dużą ilość gotówki to warto pamiętać, aby tego nie pokazywać.

Najlepiej podzielić pieniądze na kilka części i trzymać je w różnych miejscach. Po pierwsze jeśli będziemy za coś płacili to będzie widać tylko cześć naszych pieniędzy. Po drugie jeśli okradnie nasz kieszonkowiec, to w takiej sytuacji stracimy tylko część pieniędzy.

Jarosław Sadowski
Analityk firmy Expander

 

Zobacz również:

Myślenie o przyszłości zdrowsze


Myśl o przyszłości na zdrowie

Zapanuj nad finansami


Zaplanuj swoje finanse

Jak pozbyć się długów


Gdy dług nas przerasta