Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego

Kupując mieszkanie, zdajemy sobie sprawę, że jest to wybór na lata. Dokładnie w tych murach będziemy spędzać sporą część swojego życia, spożywać posiłki, zasypiać, spotykać się z rodziną. Właśnie dlatego decyzję tę najczęściej poprzedza wnikliwa analiza naszych potrzeb.

Jak rozważnie kupić własne mieszkanie

„Nareszcie” – to zapewne jedno z pierwszych słów, które przychodzi nam do głowy po podjęciu decyzji o zakupie własnego mieszkania. „Teraz dopiero się zacznie” – taka może być druga refleksja. Wiele osób boi się, że formalności, których muszą dopełnić, mogą im odebrać radość kupna. Czy słusznie?

last-minute-sxc.hu 831441Fakt, że oferty wczasów Last Minute zawładnęły w ostatnich latach polskim rynkiem turystycznym nie jest szczególnie zaskakujący. Polscy turyści mają coraz większe wymagania odnośnie warunków wypoczynku, a jednocześnie nie chcą za wakacje przepłacać.

bede-oszczedniejsza-photoxpress_3566492.jpgCo roku obiecujemy sobie, że od nowego roku będziemy oszczędniejsi, ograniczymy nasze wydatki. W praktyce jednak różnie z tym bywa i kolejny rok kończymy na minusie. Eksperci doradzają jak ujarzmić domowe finanse i rozpocząć nowy rok bez debetu.

swiateczne-zakupy-photoxpress 4945302Święta to okres wzmożonej działalności oszustów wykorzystujących nasz pośpiech i nieuwagę związaną z przedświątecznymi zakupami. Niestety często sami im pomagamy i stwarzamy okazję do kradzieży. Co zrobić, aby ustrzec pieniądze przed ich zakusami?

karta-przedplacona-photoxpress 4920414Nietrafione upominki tuż po wręczeniu lądują w koszu bądź zalegają na półkach. Być może dlatego, najbardziej pożądanym prezentem na tegoroczne Święta jest dla Polaków … gotówka. Jednak jeśli nie mamy pomysłu na podarunek, zamiast gotówki lepiej dać kartę przedpłaconą.

petla-zadluzen-photoxpress 3114477Akceptacja życia na kredyt sprawiła, że coraz częściej planujemy wydatki niezależne od dochodów, zapominając o odroczonych konsekwencjach. A gdy dojdą do tego niespodziewane zdarzenia losowe,  zagrożenie pętli zadłużenia staje się realne. Jak uniknąć takiej sytuacji?

szybkie-pozyczki-photoxpress 5205963Dla dzieci wrzesień to początek roku szkolnego. Dla rodziców - czas zwiększonych wydatków. Przed rozpoczęciem nauki trzeba kupić pociechom podręczniki, zeszyty, mundurki czy pomoce naukowe. Tylko skąd wziąć na to wszystko pieniądze?

finansowanie-remontu-photoxpress 5206020Remont mieszkania to często spory wydatek. Gdy nie posiadamy wystarczających środków własnych, najłatwiejszym i najszybszym sposobem jest więc zaciągnięcie kredytu. Ale przed podjęciem decyzji trzeba zastanowić się, jaki produkt finansowy będzie dla nas najkorzystniejszy.

rozwod-kredyt-photoxpress 5267563Ona była majętną panną, z własnym, wyposażonym mieszkaniem w centrum dużego miasta, on biednym studentem z małego miasteczka. Akademicki romans, wczesny ślub i wspólne życie. Ona przerwała studia i nie szukała pracy, on robił karierę.

platnosc-karta-sxc.hu-206579-mPłatności kartą są zwykle znacznie bezpieczniejsze niż te zrealizowane za pomocą gotówki czy przelewu. Jeśli płacący kartą zostanie oszukany może bowiem liczyć na pomoc banku. W jakich przypadkach można odzyskać pieniądze?

zdolnosc-kredytowa-sxc.hu_1148457_44590166Wiele osób nadal nie może uzyskać wystarczającej kwoty kredytu, by móc kupić wymarzone mieszkanie. Problem ten dotyczy szczególnie osób o dochodach nie przekraczających średniej krajowej. Jak poprawić nasza zdolność kredytową?

obniz-rate-kredytu-sxc.hu 1176253Kredyt hipoteczny to najczęściej długotrwałe zobowiązanie. W umowie godzimy się na określone warunki, które muszą obowiązywać kilkadziesiąt lat. Ale to teoria. W praktyce, jeśli od kilku lat terminowo spłacamy raty, możemy spróbować negocjować z bankiem wysokość marży.

bezpieczne-wakacje-photoxpress 1617156Do zagranicznej podróży warto dobrze się przygotować. W trakcie wyjazdu będą czekały na nas bowiem nie tylko przyjemności, ale również pewne zagrożenia jak np. kieszonkowcy. Jak się ustrzec przed takimi niespodziankami? Zobacz co radzi ekspert w tej dziedzinie.

domek-letniskowy-photoxpress 5122004Dobrą alternatywą dla wakacyjnych wyjazdów może być własny domek letniskowy. Szczególnie, gdy mamy już ulubione miejsce, w którym chcielibyśmy spędzać wolny czas. Jednak zakup takiej nieruchomości to spory wydatek – skąd więc wziąć fundusze na ten cel?

konserwacja-komputer-photoxpress 2153809W e-sklepach aż roi się od promocji oraz atrakcji cenowych. Chętnie więc z nich korzystamy często nie myśląc nawet o tym, że możemy zostać oszukani. Na co zwrócić uwagę kupując w Internecie, by nie dać się oszukać?

wyplata-gotowki-sxc.hu 794351Zamiast płacić za wypłatę z obcego bankomatu lepiej poprosić o nią w sklepie akceptującym płatności kartami. Takie rozwiązanie jest nie tylko możliwe, ale i bezpłatne. I prostsze w realizacji, bo łatwiej znaleźć sklep z terminalem płatniczym niż bankomat.

polka-finanse-photoxpress_4847894Kobiety coraz częściej sprawują kontrolę nad domowym budżetem, planują terminowego spłacania kredytu czy też pożyczek. Jednak pomimo rozsądku, nieraz zdarza się im żyć „od pierwszego do pierwszego”. Jakie są tego powody oraz jak temu zaradzić?