Czy mamy tego samego ojca? Historia Moniki i Kasi

Monika i Kasia wychowały się razem, zawsze były nierozłączne. Taka relacja między siostrami nie zdarza się często! Teraz każda ma już swoją rodzinę, ale wciąż lubią spędzać razem czas – nie tylko we dwie, ale też wszyscy razem, z mężami i dziećmi. Rok temu, po śmierci ojca, ich mama opowiedziała im jednak o wątpliwościach, które ma od lat. Tuż przed drugą ciążą miała krótki romans…

Czy siostry mają wspólnego ojca?

To pytanie nie dawało całej trójce spokoju, dlatego kobiety zdecydowały się poszukać odpowiedzi w genetyce. Ale skoro mężczyzna nie żyje, a żadne przedmioty codziennego użytku się nie zachowały, wykonanie testu na ojcostwo było przecież niemożliwe…

Okazało się jednak, że można po prostu sprawdzić, czy siostry mają wspólnych rodziców i czy pochodzą od jednego ojca. W jaki sposób? Badając tylko Monikę, Kasię i ich mamę, co pozwoli uzyskać jednoznaczny wynik.

Wystarczyło pobrać wymazy z policzka…

I zlecić badanie w laboratorium genetycznym, by zyskać pewność. Monika, Kasia i ich mama oczywiście zdecydowały się na taki test – a wynik jednoznacznie wskazał, że kobiety to biologiczne siostry. Inny rezultat prawdopodobnie nie miałby wpływu na ich dalsze życie, w końcu nic nie zburzy tak silnej siostrzanej miłości. Ale po co żyć w niepewności, kiedy tak prosto można pozbyć się wątpliwości?

Na czym więc polega taki test i dlaczego można dzięki niemu uzyskać pewny rezultat?

Analiza chromosomu X – badanie pokrewieństwa między kobietami

Każda kobieta ma dwa chromosomy X – jeden przekazany przez mamę, drugi przez tatę. To warunkuje płeć żeńską. Mężczyzna natomiast ma jeden chromosom X, drugi Y. Jeśli przekaże więc dziecku X, urodzi się dziewczynka, a jeśli Y – chłopiec. 

Jeśli Monika i Kasia pochodzą od tego samego ojca, przynajmniej jeden chromosom X – przekazany przez ojca – będzie dla nich wspólny. W przypadku Kasi i Moniki nie wystarczy jednak zbadać samych sióstr, konieczne jest włączenie do testu ich mamy. Dlaczego? Wspólny chromosom X może pochodzić też od niej. Dla całkowitej pewności trzeba więc porównać chromosomy X wszystkich trzech kobiet. Dzięki temu można jednoznacznie sprawdzić, czy siostry pochodzą od jednego ojca.

 

Zobacz również:

Badania prenatalne


Badania prenatalne

Diagnostyka chorób metabolicznych


Diagnostyka chorób metabolicznych

Choroby układu moczowego


Diagnostyka chorób ukladu moczowego