Dmuchane baseniki bywają niebezpieczne

Ustawiane w ogródkach brodziki i baseniki mogą być groźniejsze, niż podejrzewa wielu rodziców. W samych Stanach co pięć dni w dmuchanych basenach - pod bokiem dorosłych - topi się jedno dziecko. O statystyce wypadków i środkach ostrożności podczas tej letniej rozrywki czytamy w serwisie "ScienceDaily".

Pełnia lata, z nieba sączy się żar. Chcąc dostarczyć dzieciom sezonowej uciechy, wielu rodziców, zamiast płacić za wstęp na miejski basen, rozstawia w ogrodach przenośne brodziki i baseny - dmuchane lub rozporowe. Choć to sprzęty dość tanie i wygodne, mogą być groźniejsze, niż rodzice podejrzewają - ostrzegają naukowcy amerykańscy z Center for Injury Research and Policy of The Research Institute (CIRPRI) w Nationwide Children's Hospital na łamach pisma "Pediatrics".

Aby zorientować się w skali podtopień i utonięć dzieci, badacze sięgnęli do amerykańskich statystyk i baz danych, m.in. Consumer Product Safety Commission, Death Certificate, Injury/Potential Injury Incident, In-Depth Investigation oraz National Electronic Injury Surveillance System. Okazało się, że latem w samych USA co pięć dni dochodzi do utonięcia dziecka w ogrodowym baseniku. Większość takich przypadków (94 proc.) dotyczy maluchów do pięciu lat, nieco częściej chłopców (56 proc.). Baseny, w których dochodziło do wypadków, stały przeważnie w ogródkach przy domu rodziców dziecka (73 proc). Osiemdziesiąt jeden wypadków zdarzyło się latem.

"Przenośne baseny są przeważnie małe, tanie, i łatwo z nich korzystać, dlatego rodzice często nie myślą o potencjalnych zagrożeniach z nimi związanych" - ostrzega główny autor badania, dyrektor CIRPRI, Gary Smith. - Wystarczy kilkanaście centymetrów wody i parę minut, aby dziecko utonęło. Rodzice muszą mieć świadomość, że dmuchane baseniki są dla dzieci nie mniej ryzykowne, niż duże baseny rekreacyjne".

Należy też pamiętać, że sama obecność dorosłego podczas zabawy dziecka w baseniku nie gwarantuje bezpieczeństwa. Ponad 40 proc. badanych wypadków (utonięć i potopień) zdarzało się, gdy dziecko przebywało pod opieką dorosłego. W 18 procentach przypadków do groźnej dla życia dziecka sytuacji dochodziło, gdy rodzic na chwilę odwracał uwagę, np. zagadał się z sąsiadami przez płot, odbierał telefon czy zajął się pracami domowymi.

Basen trzeba również zabezpieczać po zabawie, by dziecko przez przypadek nie wtargnęło do niego pod nieobecność rodziców - zaznaczają autorzy badania. Problemem jest jednak brak - albo duże koszty - systemów zabezpieczeń basenów ogrodowych, np. specjalnych przykryć, ogrodzeń a nawet specjalnych alarmów. "Producenci baseników powinni opracować skuteczne i dostępne narzędzia, pomagające rodzicom ograniczyć ryzyko utonięcia dziecka, związane z faktem używania baseników" - apeluje Smith.

źródło: PAP - Nauka w Polsce

 

Zobacz również:

Dziecko i doświadczenie


Dziecko i doświadczenie

Gry podwórkowe ważne


Rola gier podwórkowych

Piosenki dla dzieci


Dziecięce piosenki