Zanieczyszczone powietrze tuczy

Zanieczyszczenia powietrza zwiększają ryzyko otyłości u młodych myszy - informuje serwis "EurekAlert".

Jak wykazały badania prof. Quinghua Suna z Ohio State University, drobnocząsteczkowe (o średnicy równej lub mniejszej od 2,5 mikrometra) zanieczyszczenia powietrza zwiększają w przypadku młodych myszy gromadzenie się tłuszczu na brzuchu, poziom glukozy we krwi i oporność na insulinę - nawet, jeśli zwierzęta odżywiają się normalnie.

Trzytygodniowe myszy były wystawione na zanieczyszczenia przez 10 tygodni - po 6 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu. Odpowiada to mniej więcej okresowi od niemowlęctwa do dojrzałości u człowieka i zanieczyszczeniu powietrza typowemu dla amerykańskich miast. Komórki tłuszczowe myszy oddychających zanieczyszczonym powietrzem były większe i liczniejsze w porównaniu z komórkami tłuszczowymi grupy kontrolnej odżywiającej się tak samo, ale mającej dostęp do czystego powietrza.

Zdaniem naukowców wyniki badań są jednym z pierwszych dowodów na to, że drobnocząsteczkowe zanieczyszczenia są przyczyną zmian zapalnych w komórkach tłuszczowych, które zwiększają ryzyko cukrzycy typu II. Małe wymiary cząsteczek pozwalają im docierać daleko w głąb płuc i dostawać się do różnych tkanek.

źródło: PAP - Nauka w Polsce

 

Zobacz również:

Schudnij na weglowodanach


Odchudzające węglowodany?

Trujące plastiki


Trujące plastiki

Schudniesz jedząc wolniej


Jedz wolniej, by schudnąć