Zmierzch Babci

Wiek dojrzały: wiek, w którym ciągle jeszcze jesteśmy młodzi, ale już ze znacznie większym wysiłkiem.

Jan Kamyczek

 

Babcia, babunia, babusia… kochana, dobra, życzliwa. Już nie tylko czytająca książki na dobranoc. Tą samą babcię możemy zobaczyć za kierownicą sportowego samochodu, surfującą po Internecie, czy wędrującą po butikach w galerii handlowej. Ta sama babcia jest nie rzadko ikoną elegancji i wielbicielką najnowszych trendów w modzie.

Japońska superbabcia

Polska babcia obchodzi swoje święto 21 stycznia. Ta data na stałe zagościła w naszym kalendarzu prawie 30 lat temu. Mimo różnic kulturowych i religijnych ten dzień świętowany jest w wielu krajach na całym świecie. Bułgarzy obdarowują seniorów dzień przed nami, Brytyjczycy 11 lutego, Meksykanie w czerwcu, a Brazylijczycy 26 lipca. W Stanach Zjednoczonych oraz w Niemczech dzień babci jest ruchomy. Przypada w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy.

Dokładna geneza dnia babci nie jest znana. Przypuszcza się, że to Marian McQuade – gospodyni domowa w zachodniej Wirginii - spopularyzowała sposób na oddanie szacunku osobom starszym. W 1978 roku prezydent Jimmy Carter ogłosił National Grandparents Day.

Ciekawym pomysłem na święto seniorów jest Dzień Szacunku Dla Ludzi Starszych obchodzony w Japonii (Kiro no Hi). Kultura japońska jest inna, mentalność również. A co z japońską babcią? Zdecydowanie odbiega od stereotypu polskiej starszej pani. Japońska obachana (babcia) jest najczęstszą uczestniczką wycieczek, instruktorką jogi, ćwiczy w parku taniec hula. Uprawia sporty i nie boi się założyć eleganckiego kostiumu w kolorze głębokiego turkusu. Nie ma dla niej ograniczeń. Jest świadoma swojego wieku, oddawanego jej szacunku oraz swoich praw. Wyzwolona i nowoczesna. To dopiero superbabcia!

Babcia in fashion

Babcia na wybiegu? Dlaczego nie! Najstarsza modelka na świecie ma 80 lat. Daphne Selfe pracuje w zawodzie 60 lat. Szczupła, zadbana, atrakcyjna pani z długimi naturalnie siwymi włosami prezentowała kreacje Dolce & Gabbana, Tata-Naka oraz Michiko Kohino. Dzisiaj wiek dojrzały nie ma górnej granicy, która miałaby determinować tzw. „drugą młodość”. Przeciwnie. Kobieta dojrzała jest coraz bardziej celebrowana. Amerykanie doceniają nie tylko doświadczenie Lindy Ewangelisty, czy Heleny Christensen, ale także nieprzemijalną urodę.

- Rynek mody nie zapomina o kobietach dojrzałych, które są coraz bardziej aktywne i świadome swoich walorów. Współczesna babcia to często bardzo elegancka pani w szykownym kostiumie, bluzce koszulowej dobranej do dobrze skrojonych spodni. Nie boi się kolorów. Śledzi terndy. Łączy klasyczny ubiór z odważniejszymi dodatkami. Potrafi być ekstrawagancka w pięknym wydaniu. – przekonuje Dorota Sikorska, stylistka Every Nature. Ta szykowna kobieta przemierzająca galerię, odwiedzająca modne butiki to często uśmiechnięta, serdeczna, opowiadająca wnukom najciekawsze bajki babcia. Zawsze będzie synonimem dobroci i życzliwości, choć już nie zawsze w fartuszku i moherowym bereciku.

Grey Power

-Naukowcy zgodnie stwierdzają, że wzrastająca aktywność starszych osób, ich próby nadążania za zmianami cywilizacyjnymi, technicznymi nowinkami, modą, nowościami w kulturze, doskonale sprzyjają utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej – podkreśla Sławomir Wolniak, lekarz psychiatra, ordynator Kliniki Psychiatrycznej i Terapii Uzależnień Wolmed (www.wolmed.pl). - Przez dostarczanie człowiekowi nowych wrażeń można aktywizować plastyczność mózgu i stymulować neurony kory mózgowej. Osoby, które wykazują do późnego wieku aktywność intelektualną i poznawczą, rzadziej zapadają na zaburzenia pamięci, depresję, chorobę Alzheimera czy otępienia – dodaje psychiatra.

Prognozuje się, że w 2020 roku liczba seniorów na świecie osiągnie próg 1 miliarda, a do 2025 roku wzrośnie do 1,2 miliarda. Kobiety w wieku 55-59 stanowią w Polsce około 7,3%1). Wiek, w jakim zostają babciami obniża się. Żyjemy dłużej. Zmienia się też świadomość kobiet. Są bardziej aktywne i nie boją się dostępu do komputera, Internetu, mody, czy samochodu. Oprócz pomocy, dobroci i wsparcia, jakie okazują dzieciom i wnukom, realizują również swoje marzenia, stawiają sobie nowe cele, czerpią z życia tyle samo, co przed trzydziestoma laty. Są dowodem na to, że proces starzenia się jest normalnym zjawiskiem i nie musi determinować samorealizacji i aktywności.

Tym zasadom hołdują ruchy Grey Power, które coraz liczniej powstają w krajach zachodnich. Cel to dostrzeżenie, że „jesień życia” jest tylko kolejnym etapem, na pewno nie gorszym i nieoznaczającym spadku formy seniorów. Wiek dojrzały jest tak samo wartościowy jak lata poprzednie. Babcia młoda duchem to „srebrna siła” tradycyjna w głębi, nowoczesna na zewnątrz. Powoli, ale konsekwentnie następuje zmierzch statystycznej „babci-instytucji”, biegającej za wnukami w fartuszku. Grey Power rośnie w siłę, a my wreszcie dostrzegamy, że nasza elegancka babcia ma wiele ról i ciekawe życie.


1)www.stat.gov.pl

źródło: inf. prasowa

 

Zobacz również:

Wiecznie młoda


Wiecznie młodą być

Wiecznie młoda dzięki diecie


Dieta przeciw starzeniu

Tempo starzenia się


Tempo starzenia się