Sowy zamiast pestycydów

Sowy i pustułki mają rozwiązać problem szkodników na Bliskim Wschodzie.

W Izraelu coraz częściej rezygnuje się ze stosowania toksycznych pestycydów na rzecz naturalnych metod. Wielu farmerów instaluje skrzynki lęgowe dla drapieżnych ptaków, aby przepłoszyły niszczące uprawy gryzonie. Z rolnikami współpracują naukowcy z uniwersytetu w Tel Avivie. Wcześniej wielokrotnie dochodziło do śmiertelnych zatruć wśród ptaków, zjadających padłe od pestycydów szkodniki.

Program biologicznej walki z gryzoniami rozpoczął się w roku 1983 od zainstalowania kilku budek dla ptaków w kibuców dolinie Bet- She'an. Później tym śladem podążyły inne kibuce. Ponieważ pustułki polują w dzień, a sowy w nocy, pola są chronione przez cała dobę. Samych budek dla sów zainstalowano dotąd około tysiąca - w jednej z nich umieszczona jest nawet internetowa kamera.

Miejscowe sowy nie są tak przywiązane do terytorium jak europejskie, a szczurów nie brakuje, zatem budki mogą być instalowane stosunkowo blisko siebie. Do programu przystępują obecnie naukowcy z Palestyny i Jordanii- ptaki nie przejmują się granicami.

źródło: PAP - Nauka w Polsce

 

Zobacz również:

Domowe środki ochrony roslin


Domowe środki ochrony roślin

Modernizacja starych mebli


Ogród z księżycem w tle

Soda oczyszczona


Wszechstronna soda