Łatwo Cię zawstydzić? To może być atutem.

Nie martw się jeśli publiczny występ czy pomylenie otyłej kobiety z przyszłą mamą wywołuje rumieniec zawstydzenia na twojej twarzy. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego z Berkeley odkryli, że ludzie których łatwo jest zawstydzić, są hojniejsi i bardziej godni zaufania. Jednym słowem, skłonność do zakłopotania jest lepsza niż myślimy. Wyniki ich badania zostały opublikowane w Journal of Personality and Social Psychology, a relacjonuje je Science Daily.

Zdaniem naukowców zawstydzenie to jakby emocjonalny podpis osoby, której możemy powierzyć nasze skarby. Jest rodzajem społecznego spoiwa, które sprzyja zaufaniu i współpracy w życiu codziennym i biznesie. Może być również pomocne w nawiązywaniu stałych związków partnerskich, gdyż osoby łatwo ulegające zawstydzeniu wykazują większą skłonność do monogamii.

Umiarkowany poziom zakłopotania jest cnotą, a nie czymś co należy zwalczać. Ale naukowcy podkreślają, że nie powinno być mylone ze wstydem na skutek jakiegoś wykroczenia lub z chorobliwym lękiem społecznym. Typowe gesty zakłopotania to patrzenie w dół, często z jednoczesnym zakryciem części twarzy i nieśmiały uśmiech. Natomiast osoba odczuwająca wstyd zazwyczaj ukrywa całą twarz.

Swoje wnioski naukowcy wysnuli po przeprowadzeniu szeregu eksperymentów, mających określić związek okazywanego zakłopotania z zachowaniami prospołecznymi.
W pierwszym z badań, filmowano 60 studentów opowiadających o zdarzeniach, które wywołały u nich rumieniec wstydu, a następnie brali udział w grze Dyktator, wykorzystywanej przez badaczy do pomiaru altruizmu. Okazało się, że większą skłonność do dzielenia się losami wykazały osoby, które najłatwiej wpadały w zakłopotanie.

W innym eksperymencie uczestnicy obejrzeli film, w którym aktor opowiadał o swoim sukcesie - przed częścią badanych z dumą, przed innymi - z zażenowaniem. Okazało się, że badani, którzy obserwowali zawstydzonego aktora, łatwiej okazywali mu zaufania niż ci, którzy oglądali dumnego aktora.

Czy wyniki badań mają oznaczać, że osoby pewne siebie są mniej godne zaufania? Aktualne badanie nie daje odpowiedzi na to pytanie, ale naukowcy nie wykluczają, że również takie postawy zostaną zbadane.

barb

 

Zobacz również:

Eksperyment ze skrzypkiem w metrze


Skrzypek w metrze

Zaraź się szczęściem


Zaraź się szczęściem

Intrygująca blondynka


Intrygująca blondynka