Oniomania czyli mania zakupów

Niekontrolowana żądza zakupów czyli oniomania

Niekontrolowana żądza zakupów i wydawania pieniędzy, zwana też oniomanią, to choroba o podłożu psychicznym. Leczy się ją poprzez psychoterapię uzupełnianą ewentualnie środkami antydepresyjnymi.

Na czym polegają kompulsywne zakupy?

Choroba ta objawia się epizodami, w czasie których osoba nimi dotknięta nie może powstrzymać się przed obsesją zakupów potrzebnych i niepotrzebnych rzeczy, najczęściej po kilka egzemplarzy tej samej rzeczy. To zaburzenie psychiczne zbliżone jest do bulimii i do obsesji nadmiernej konsumpcji środków psychotropowych.

Przyczyny żądzy niekontrolowanych zakupów

Jak w większości zaburzeń psychicznych, trudno jest określić jednoznaczne przyczyny kompulsywnych zakupów. Tym niemniej, stwierdza się zwiększone występowanie epizodów niekontrolowanych zakupów w przypadku stanów depresyjnych, które po takich zakupach zwykle jeszcze pogarszają się.

Bezpośrednim impulsem do kompulsywnych zakupów jest często rozczarowanie, strach czy złość.

Objawy oniomanii

  • Kupowanie w euforii a po zakupach wyrzuty sumienia

  • Pragnienie samego kupowania a nie posiadania

  • Kupowanie na kartę kredytową rzeczy, których nie kupiłoby się za gotówkę

  • Pragnienie upodobnienia się do innej osoby, na ogół powszechnie znanej

  • Poczucie winy, zakłopotania, lub zagubienia po dokonaniu niekontrolowanego zakupu czy wydaniu pieniędzy

  • Kłamstwa na temat ile się wydało lub co kupiło

  • Nadmierne myślenie o pieniądzach

  • Poświęcanie dużej ilości czasu na rozważanie jak zapłacić swoje rachunki

  • Przedmioty najczęściej kupowane w przypadku kobiet to: ubranie, perfumy, buty, meble, materiały biurowe, a w przypadku mężczyzn: ubranie, sprzęt elektroniczny, akcesoria samochodowe, narzędzia (znany przypadek maniaka zakupów, który uzbierał kolekcję 4000 kluczy francuskich) .

  • Zakupione przedmioty na ogół nie są użytkowane lecz odłożone do szafy czy innego schowka. Wyprzedaże i inne tego typu okazje zobowiązują chorych do kompulsywnych zakupów.

Do jakiego specjalisty?

Jeśli zauważyłaś u siebie lub kogoś bliskiego symptomy kompulsywnych zakupów powinnaś zgłosić się do psychologa względnie psychiatry.

Jak leczyć manię kupowania?

Leczenie opiera się na psychoterapii i ewentualnie lekach antydepresyjnych. Osoba ogarnięta żądzą zakupów powinna prowadzić zeszyt zakupów i odnotowywać w nim wszystkie niekontrolowane zakupy i niepohamowaną chęć posiadania jakiegoś przedmiotu oraz notować towarzyszące temu stany emocjonalne (depresja, złość, samotność, niepokój itd.). Należy dokładnie przypomnieć sobie impulsy popychające nas do zakupów. Czasami podaje się również leki antydepresyjne, chociaż badania nad celowością takiej terapii ciągle trwają.

oprac. barb
źródła:
- Achat compulsive – Le Journal des Femmes
- Oniomaniacs Come Out of The Closet – The New York Times

 

Zobacz również:

Myśl o przyszłości na zdrowie


Zdrowiej myśleć o przyszłości

Zaraź się szczęściem


Zaraź się szczęściem

Złość piękności szkodzi


Złość piękności szkodzi