Uzależnienie od hazardu nieodłącznie kojarzy się z mężczyznami. Głównie przedstawicielom płci brzydkiej przypisuje się tendencję do tego typu „słabości”. Niestety jak pokazują statystki - kobiet hazardzistek przybywa. Dlaczego tak się dzieje? Czym uwarunkowana jest ta skłonność? Na pytania odpowie poniższy artykuł. 

Jak podaje sondaż CBOS - objawy uzależnienia od hazardu występują u 5,3% Polaków powyżej 15 - go roku życia. Ponadto problemy tego typu może mieć niemal 2,2% graczy (dotyczy gier na pieniądze, jak: poker, zakłady bukmacherskie np.STS).

Specjaliści od uzależnień podkreślają, że tak naprawdę nie można jednoznacznie określić, co w głównej mierze wpływa na podatność do uzależnień, w tym do hazardu. Niewątpliwie nałogi w sposób bezpośredni wiążą się z emocjami - opierają się na problemach z nimi związanych. 

Ważne! Kobieta, jako płeć wrażliwa, narażona jest bardziej na popadnięcie w uzależnienie.  

Predyspozycje, czyli… 

Uwarunkowania sprzyjające rozwinięciu się uzależnienia znajdują się przede wszystkim w psychice człowieka i jego dążeniu do rozładowania napięcia, poczuciu odprężenia. 

Według naukowców, źródła predyspozycji do popadnięcia w nałóg należy szukać w dzieciństwie - uzależnienie może wywołać m.in. wykorzystywanie seksualne.  

W całym procesie uzależnienia, jak była mowa powyżej, dużą rolę odgrywają emocje. Kobieta zaczyna grać w zakładach bukmacherskich kierowana szukaniem przyjemności, relaksu, odreagowania po ciężkim dniu. 

Nałóg uwarunkowany jest czynnikami: 

- psychologicznymi 

- fizycznymi 

- społecznymi 

Ważne! Wszelkie uzależnienia łączy jedno - chęć poprawienia swojego samopoczucia.   

Charakteryzując klasyfikację należy wymienić także specyficzne dla hazardzisttki sposoby myślenia, a są to:  

- szczególne znaczenie pieniędzy 

- chęć bycia  podziwianym  

- tendencja do pracoholizmu 

- częste symptomy zaburzeń psychosomatycznych wywołanych stresem 

W USA jest około 15 milionów sympatyków hazardu. W Wielkiej Brytanii problem z tego typu nałogiem ma 3% społeczeństwa. W dużej części to kobiety. 

Ważne! W 2005 roku Polacy wydali na gry hazardowe niemal 6,5 mld zł. W kwotę tą wliczone były nie tylko wolne środki, ale także oszczędności oraz pieniądze uzyskane (m.in. z pożyczek). 

Jak udowodniły badania, kobiety charakteryzuje większa podatność na współuzależnienie (żyją życiem uzależnionego, dopasowują się do niego, wybawiają m.in. z opresji). Także w temacie motywacji, jaka kieruje do grania zauważalne jest to, iż kobieta rozpoczynając swoją „przygodę” z hazardem, bardzo często kierowana jest chęcią podreperowania domowego budżetu. Następnie (zwłaszcza, gdy zaczyna wygrywać znaczące sumy) popada nieświadomie w uzależnienie. 

Ważne! W ocenie specjalistów podłożem uzależnienia jest synonim szczęścia. Gra oraz wygrana to sposób, aby ubarwić swoje życie. Wnieść w nie trochę szaleństwa. 

 

Zobacz również:

Myślenie o przyszłości zdrowsze


Myśl o przyszłości na zdrowie

Zapanuj nad finansami


Zaplanuj swoje finanse

Niekontrolowana żądza zakupów


Impulsywne zakupy