Baba za kierownicą – zostań królową szosy!

Dziś rzadko kto wyobraża sobie życie bez własnego auta. Prawo jazdy obecnie robią zarówno ludzie młodzi, jak i starsi, bez względu na status społeczny czy płeć. Mimo wszystko, wciąż aktualny zdaje się stereotyp, zgodnie z którym wiele osób uważa, że kobieta i samochód to niezbyt trafne połączenie. Przecież to mężczyźni są urodzonymi kierowcami – potrafią zachować koncentrację w momentach kryzysowych, prowadzą pewniej, a co więcej nie wahają się przy podejmowaniu kluczowych decyzji na drodze. Jednak, czy panie naprawdę zasłużyły sobie na gorszą opinię? A co, jeśli powszechnie panujące przekonanie w praktyce okazuje się co najmniej krzywdzące, żeby nie powiedzieć „wyssane z palca”?

Ostrożność czy determinacja?

Złą sławę kobiety-kierowcy zawdzięczają głównie wrażliwej naturze. Często posądza się je o słaby charakter, przez który mogą mieć rzekome trudności z odnalezieniem się pośród drogowego ruchu. Niektórzy uważają, że w przeciwieństwie do mężczyzn, nie są przygotowane do szybkiego reagowania na różne sytuacje, zastane podczas jazdy. Bardzo łatwo się rozpraszają, a znudzone długotrwałymi postojami, potrafią nieraz uciec myślami w rejony zupełnie niezwiązane z prowadzeniem pojazdu. Do kierowania często podchodzą z rezerwą, natomiast wzmożona ostrożność, jaką wykazują na każdym kroku, sprawia, że wszelkie czynności wykonują odrobinę wolniej i z pewną dozą niepewności, czym irytują osoby płci przeciwnej. Ponadto, mężczyźni zazwyczaj nie czują się komfortowo, gdy zostaną zmuszeni do podróży samochodem, prowadzonym przez swoje partnerki. Kobieta, narażona na krytykę oraz strofowana przy byle okazji, staje się jeszcze bardziej nerwowa lub po prostu zamyka się w sobie i przestaje wierzyć we własne możliwości, a tym samym rezygnuje z kierowania autem w przyszłości.

Kobiety lepsze? Statystyki nie kłamią

Niewątpliwie wyjątkowo zaskakującą informacją dla wszystkich pań, dyskryminowanych za kierownicą, okaże się fakt, że jak na ironię, to właśnie mężczyźni stanowią większe zagrożenie na drodze. Według statystyk, w Polsce zaledwie 19% wypadków ma miejsce z winy kobiet. Skąd taki wynik? Otóż, ogromną rolę odgrywa tutaj kobieca ostrożność. Dzięki niej udaje się uniknąć wielu potencjalnych błędów i tym samym nie doprowadzić do tragicznej w skutkach kolizji.

Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia zupełnie odmiennych podejść do jazdy, które prezentują przedstawiciele różnych płci. Prawdę mówiąc, tylko nieliczni mężczyźni stronią od nadmiernych prędkości. Dzieje się tak, ponieważ w ich naturę wpisane jest ciągłe podejmowanie wyzwań, walka o pierwszeństwo oraz chęć zaimponowania innym, niestety, bardzo często także na drodze. Kobiety z kolei nie przepadają za przesadnie szybką jazdą, bo wydaje im się zbyt brawurowa, a co za tym idzie, niosąca ze sobą duże ryzyko. Dzięki swojej wrodzonej troskliwości, ani na chwilę nie zapominają o bezpieczeństwie pasażerów, zwłaszcza jeśli wśród nich są także dzieci. W dodatku, wykazują się sporą podzielnością uwagi, więc łatwiej im kontrolować kilka rzeczy jednocześnie.

Warto też wiedzieć, że osoby prowadzące pod wpływem alkoholu to przeważnie mężczyźni. Panie nie chcą ryzykować, dlatego raczej unikają spożywania napojów na wszelkiego rodzaju przyjęciach, gdy wiedzą, że do domu będą wracały samochodem. Na nieodpowiedzialne posunięcia nie pozwala im w dużej mierze doskonale rozwinięta zdolność przewidywania biegu przyszłych zdarzeń.

Kieruj i nie przejmuj się płcią

Pamiętajmy jednak, że nigdy nie należy ślepo generalizować. Zarówno wśród kobiet znajdzie się parę takich, nie spuszczających nogi z gazu, jak i wśród mężczyzn nie zabraknie ostrożnych i niezdecydowanych. Wszystko tak naprawdę zależy od naszego charakteru i sposobu zachowania, prezentowanego na co dzień. To nie płeć odpowiada za rozmowy telefoniczne, które prowadzimy w trakcie jazdy w niedozwolony sposób, ale my sami - warto mieć tego świadomość, zwłaszcza siadając za kierownicą.

Jagoda Przaska, konsultacja acb24.pl

 

Zobacz również:

Kobieta kierowcą


Kobieta za kierownicą

Perfekcjonizm a stres


Stres perfekcjonistki

Jedż ostrożnie


Bezpiecznie do celu