Stres ma wpływ na nasze decyzje

Stresujące sytuacje mają wpływ na to, w jaki sposób podejmujemy decyzje - czytamy w artykule opublikowanym przez pismo "Current Directions in Psychological Science".

Zdaniem psychologów pod wpływem stresu jesteśmy bardziej skłonni widzieć pozytywne aspekty możliwych rezultatów.

"Dość zaskakujące jest, że stres sprawia, iż koncentrujemy się na tym, co może pójść dobrze. Zazwyczaj jest on związany z doświadczeniami negatywnymi" - mówi autorka artykułu Mara Mather z Uniwersytetu Południowej Kalifornii.

Badania wykazały jednak, że gdy ludzie stają w obliczu stresującej sytuacji, jak wygłoszenie przemówienia czy włożenie ręki na kilka minut do lodowatej wody, zaczynają większą uwagę zwracać na pozytywne przesłanki, lekceważąc informacje negatywne. Jeżeli więc rozważamy na przykład zmianę pracy pod wpływem stresu, będziemy bardziej skoncentrowani na lepszych zarobkach niż na tym, że dojazd będzie gorszy.

"Zwiększona koncentracja na aspektach pozytywnych pomaga wyjaśnić, dlaczego stres odgrywa rolę w uzależnieniach, a ludziom znajdującym się pod jego wpływem trudniej jest kontrolować swoje pragnienia. Potrzeba nagrody jest silniejsza i trudniej jest się jej oprzeć" - dodaje Mather. - Stres sprawia więc, że myśli krążą wokół przyjemnych uczuć, które nastąpią po zaaplikowaniu sobie używki, podczas gdy minusy zostają odciągnięte na dalszy plan".

Stres zwiększa ponadto różnice w percepcji ryzyka pomiędzy mężczyznami a kobietami. W przypadku tych pierwszych wyzwala gotowość do podjęcia ryzyka, podczas gdy u pań powoduje większą zachowawczość.

źródło: PAP - Nauka w Polsce >

 

Zobacz również:

Wpływ stresu na organizm


Wpływ stresu na organizm

Akupresura na stres


Szybkie odstresowanie

Zaburzenia snu, stres i wątroba


Zaburzenia snu, stres i wątroba