Materializm przeszkadza w związku

Pary, które mają więcej pieniędzy, częściej się kłócą i są ze sobą mniej szczęśliwe w porównaniu ze związkami, w których pieniądze nie stanowią aż tak dużej wartości - przekonują amerykańscy psycholodzy na łamach "Journal of Couple Relationship Therapy".

Jason Carroll z Brigham Young University, który przeprowadził badania wśród 1734 amerykańskich małżeństw, zaobserwował, że materialistyczne nastawienie obojga partnerów oznacza więcej problemów w związku.

Każda z par wypełniała kwestionariusz dotyczący jakości relacji oraz roli, jaką odgrywają w ich życiu pieniądze i dobra materialne. Analiza statystyczna wyników wykazała, że pary twierdzące, iż pieniądze nie są dla nich ważne wypadały średnio o 10 - 15 proc. lepiej pod względem stabilności związku niż pary składające się z jednej lub obu osób o nastawieniu materialistycznym.

Wśród badanych par jedna na pięć deklarowała, że pieniądze mają dla niej ogromne znaczenie. Choć pary te miały z reguły lepszą sytuację finansową, pieniądze częściej stawały się zarzewiem konfliktów (mimo podobnego nastawienia partnerów).

"Związki, w których obie osoby były materialistami wypadały gorzej niemal we wszystkich badanych przez nas aspektach. Przeważał schemat problemów z komunikacją, umiejętnością rozwiązywania problemów, a także dostrzeganiem i reagowaniem na potrzeby drugiej strony" - podsumowuje Carroll. "To, w jaki sposób pary podchodzą do swoich finansów wydaje się mieć większy wpływ na zdrowie związku niż rzeczywista sytuacja materialna".

źródło: PAP - Nauka w Polsce

 

Zobacz również:

Opanuj emocje


Złość piękności szkodzi

Zapanuj nad finansami


Zaplanuj swoje finanse

Wzajemne wspieranie się


Wspierać się, czy nie?