Gdy mężczyzna wypiera się swojego ojcostwa ….

Rodzicielstwo to najpiękniejsza i zarazem najważniejsza rola jaką pełnimy w życiu. Gdy maluch przychodzi na świat wszystko inne przestaje być ważne. Dla nas kobiet rozpoczyna się zupełnie nowy etap w życiu. Są to chwile przepełnione miłością ale również okupione zmęczeniem i nierzadko morderczą walką z własnym organizmem. Tym trudniej jest nam właśnie zrozumieć postawę mężczyzn (ściślej ojców naszych dzieci!), którzy z niedowierzaniem patrzą na bezbronną i małą istotkę, zadając sobie pytanie „czy to ja jestem jej ojcem?”.

Tego typu dylematy dotyczą coraz większej grupy mężczyzn. Dzieje się tak z wielu powodów. Czasem przyszły ojciec boi się odpowiedzialności i zmian jakie nastąpią w jego życiu. W innych przypadkach wątpliwości te uwarunkowane są np. sytuacjami jakie miały miejsce w przeszłości i dotyczyły życia partnerów. Bez względu jednak na powód, który sprawia, że mężczyzna wątpi w swoje ojcostwo należy wiedzieć, że niezwykle istotnym jest, aby poznał on prawdę. Ojciec jest jedną z najważniejszych osób uczestniczących w życiu dziecka. Ma on wpływ na kształtowanie jego charakteru i osobowości. Bezwzględnie zatem powinien być blisko, gdy maluch tego potrzebuje. Zdarza się również, że niektórzy ojcostwie uchylają się od łożenia na wychowanie dziecka. W takim przypadku potwierdzenie biologicznego ojcostwa daje dziecku zabezpieczenie finansowe, które także jest niezwykle istotne.

Jak „udowodnić” mężczyźnie, że jest ojcem Twojego dziecka?

Najskuteczniejszym obecnie sposobem potwierdzenia lub zaprzeczenia ojcostwa danego mężczyzny jest test DNA. Badanie to jest proste i całkowicie bezbolesne, a przy tym daje nam niemal 100% pewność, co do otrzymanego wyniku. Psychologowie obserwujący zachowania mężczyzn na sądowych sprawach o ustalenie ojcostwa zauważyli, że potwierdzenie ojcostwa przy pomocy testu DNA diametralnie zmienia stosunek mężczyzny zarówno do dziecka jak i jego matki. Przestaje on być tylko płatnikiem, a staje się opiekunem, któremu bliski jest los swojej pociechy. Samo badanie DNA polega na analizie materiału genetycznego (standardowo wymaz z wewnętrznej strony policzka) pobranego od domniemanego ojca oraz dziecka. Na wynik czeka się od 5 do 10 dni roboczych w zależności od laboratorium. Procedura jest łatwa a sam test bezbolesny i nieinwazyjny. Materiał do badania można pobrać samemu w domu za pomocą zamówionego zestawu testowego. Dzięki temu dziecko nie czuje niepokoju związanego z wizytą u lekarza.

Ustalanie ojcostwa - certyfikowane i ogólnopolskie laboratorium genetyczne

 

Zobacz również:

Wzajemne wspieranie się


Wspierać się, czy nie?

Eksperyment ze skrzypkiem w metrze


Skrzypek w metrze

Myślenie o przyszłości zdrowsze


Myśl o przyszłości na zdrowie