Ważne decyzje podejmuj po posiłku

Co wybierzesz; skromną kwotę dzisiaj czy większą sumę pieniędzy za miesiąc? Wiemy, że lepiej nieco poczekać, by dostać więcej, ale czasami wygląda jak byśmy o tym zapominali i szybko wyciągamy rękę po drobne. Wybór natychmiastowej nagrody, zwany przez finansistów dyskontowaniem przyszłości, świadczy podobno o braku samokontroli.

Ale dlaczego tak się dzieje, że czasami zadawalamy się mniejszą nagrodą, ale natychmiastową? Badania wskazywały, że prawdopodobnie istnieje zależność między poziomem glukozy we krwi a procesem myślenia.
Naukowcy z Uniwersytetu Płd. Dakoty postanowili to zbadać i przeprowadzili eksperyment, w którym zadawali ochotnikom serię pytań o to, czy woleliby otrzymać szybko małą kwotę pieniędzy, czy większą, ale w późniejszym terminie. Ochotnicy odpowiadali na zadawane im pytania przed i po wypiciu słodzonego napoju albo napoju dietetycznego słodzonego aspartanem. Na początku eksperymentu i po wypiciu napoju uczestnikom badano poziom glukozy we krwi. Okazało się, że badani, którzy w trakcie eksperymentu wypijali zwykły, słodzony napój, a więc mieli wyższy poziom glukozy, decydowali się poczekać dłużej na większą nagrodę, podczas gdy ci, którzy wypijali napój dietetyczny wybierali natychmiastową, choć niższą nagrodę.

Badanie , którego wyniki opublikowane zostały na łamach Psychological Science, wykazało, że poziom glukozy we krwi wpływa na rodzaj podejmowanych decyzji. Glukoza to swego rodzaju paliwo dla organizmu. Jej wysoki poziom we krwi może więc sprzyjać spokojnemu myśleniu o przyszłości, ponieważ bieżące potrzeby organizmu są już zabezpieczone. I odwrotnie, niski poziom glukozy kieruje uwagę na potrzeby chwili.
Odkrycie, że dietetyczne napoje zwiększają naszą skłonność do dyskontowania przyszłości, świadczyć może o tym, że sztuczne środki słodzące alarmują nasz mózg o deficycie kalorii, co zwiększa naszą skłonność do impulsywnych zachowań. Zdaniem naukowców, zmniejszenie wahań poziomu cukru we krwi może być pomocne w leczeniu pewnych zaburzeń impulsywnych, anoreksji, uzależnień od narkotyków czy hazardu.

A jaki z tego wniosek dla nas? Ważne decyzje, a zwłaszcza te dotyczące naszych finansów, podejmujmy po zjedzeniu solidnego posiłku, nigdy na czczo.

barb

 

Zobacz również:

Myślenie o przyszłości zdrowsze


Myśl o przyszłości na zdrowie

Zapanuj nad finansami


Zaplanuj swoje finanse

Niekontrolowana żądza zakupów


Impulsywne zakupy