Hazard - dlaczego kobiety się uzależniają

Uzależnienie od hazardu nieodłącznie kojarzy się z mężczyznami. Głównie przedstawicielom płci brzydkiej przypisuje się tendencję do tego typu „słabości”. Niestety jak pokazują statystki - kobiet hazardzistek przybywa. Dlaczego tak się dzieje? Czym uwarunkowana jest ta skłonność?

Ostatkowa domówka

Karnawał nabrał rumieńców i wkroczył w kluczową fazę. Szaleństwo na stoku, spotkania z przyjaciółmi i tańce do białego rana – nie ma miejsca na zimowe smutki! Teraz nadszedł czas na urządzenie idealnej domówki, którą wszyscy goście będą wspominać przez długie lata. 

baba-za-kierownica-photoxpress 3794376Dziś prawo jazdy robią zarówno ludzie młodzi, jak i starsi, bez względu na status społeczny czy płeć. Mimo wszystko, wciąż aktualny zdaje się stereotyp, zgodnie z którym wiele osób uważa, że kobieta i samochód to niezbyt trafne połączenie.

alkoholizm-photoxpress 4731360Specjaliści na całym świecie obserwują zależność między sytuacją ekonomiczną, a zdrowiem mieszkańców. Relacja jest prosta – przy pogarszającej się sytuacji kryzysowej następuje wzrost liczby osób uzależnionych. I to nie tylko od alkoholu, ale i leków, czy narkotyków.

pracoholiczka-photoxpress 2559767Aż co dziesiąty Polak to pracoholik. Mimo, że pracoholizm nie budzi jednoznacznie negatywnych emocji, jest to choroba sklasyfikowana jako uzależnienie behawioralne, podobnie jak hazard i zakupoholizm. Czym jest i jak się objawia pracoholizm?

zakupowa-pulapka-photoxpress 4660483250 par butów i 300 torebek – szafa zakupoholika to pomieszczenie z niezliczoną ilością pudełek. Stereotypowo, przypadłość tą przypisuje się głównie kobietom, jednak jak wskazują badania, w równym stopniu cierpią na nią także mężczyźni.

asertywnosc-photoxpress 2547949Często sądzimy, że jeżeli nie spełniamy oczekiwań innych, odmawiając np. ich prośbom czy zaproszeniom, przestaniemy być lubiani i szanowani. Nie protestujemy więc przed narzucanymi nadmiernymi obowiązkami, sami rzadko prosimy o pomoc.

twarz-zaufanie-photoxpress_4488173Okazuje się, że w biznesie twarz budząca zaufanie jest ważniejsza niż reputacja. Częściej kierujemy się wyglądem osoby, której powierzamy swoje pieniadze, niż opiniami o niej. Wykazały to badania brytyjsko-amerykańskiego zespołu naukowców.

porozmawiajmy--photoxpress_2797252Gdy na swoją propozycję – obejrzenie ulubionego filmu po raz czterdziesty trzeci lub spacer z psem – słyszysz kontrpropozycję lub odburknięcie, to znak że masz do czynienia z konfliktem. Tobie zależy na czymś, jemu wyraźnie zależy na czymś innym.

stres-decyzje-/photoxpress_2420121Stres ma wpływ na to, jaką decyzję podejmiemy. Okazuje się, że w stresujących sytuacjach zwiększa się nasza koncentracja na aspektach pozytywnych, co pomaga wyjaśnić rolę stresu w kontroli nad pragnieniami i w uzależnieniach.

wypalenie-zawodowe-photoxpress_4463550Syndrom wypalenia zawodowego to coraz częstszy problem. Zobacz jakie są jego symptomy. Być może dotyczy także Ciebie. Jeśli tak, to znaczy że trzeba zastanowić się nad mniejszymi lub większymi zmianami w sposobie pracy.

wspolczucie-sxc.hu_1178513Zamożność może mieć negatywny wpływ na zdolność do odczuwania współczucia. Najnowsze badania amerykańskich psychologów opublikowane na łamach "Emotion" dowodzą, że im ktoś jest bogatszy, tym mniejszą wykazuje empatię.

kultura-biznesu-photoxpress_4809236Gdy dzwonisz do kogoś, ile dryndnięć czekasz zanim się rozłączysz? Spytajmy inaczej – jak tam twoja kultura biznesowa? Zgodnie z zasadami, jeśli nikt nie reaguje na twój telefon, to znaczy że w tej chwili nie może go odebrać.

zawstydzenie_110928180418Nie martw się jeśli publiczny występ czy pomylenie otyłej kobiety z przyszłą mamą wywołuje rumieniec zawstydzenia na twojej twarzy. Naukowcy odkryli, że ludzie których łatwo jest zawstydzić, są hojniejsi i bardziej godni zaufania.

Pieniądze szkodzą związkowiPieniądze szczęścia nie dają, przynajmniej w związku. Amerykańscy psycholodzy twierdzą, że pary, które mają więcej pieniędzy, częściej się kłócą i są ze sobą mniej szczęśliwe w porównaniu z parami nie przywiązującymi dużej wagi do pieniędzy.

ustalenie-ojcostwa-sxc.hu_947423_27927196Rodzicielstwo to najpiękniejsza i zarazem najważniejsza rola jaką pełnimy w życiu. Gdy maluch przychodzi na świat wszystko inne przestaje być ważne.  Ale co zrobić, gdy mężczyzna ma wątpliwość czy to on jest ojcem dziecka?

relaks-fobiePicasso panicznie bał się fryzjera i obcinania włosów, Michael Jackson nienawidził zarazków, a Matejko kładł się spać wyłącznie przy zapalonej świecy. Okazuje się, że z takimi fobiami zmaga się aż 60% Europejczyków.

kryzys-zwiazku-photoxpress_2797252Do kryzysu w związku częściej dochodzi po trzech, a nie jak dotąd sądzono po siedmiu latach wspólnego pożycia. W tym okresie znacznie częściej dochodzi do konfliktów, a drobne nieporozumienia urastają do poważnych problemów.