Spis treści

Wiosenna metamorfoza

Któż z nas nie lubi wiosny i nie tęskni do niej? Gdy nadchodzą ciepłe dni, mamy ochotę zanucić: „Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty…”. Wiosna to czas wielkich postanowień. Obiecujemy sobie, że będziemy dbać o zdrowie, uprawiać sport, zmienimy dietę. I słusznie – wiosna to bowiem doskonały czas na gruntowne porządki w naszym stylu życia i sposobie odżywiania. Warto zacząć zmiany od zapewnienia sobie w diecie 5 porcji naturalnych witamin dziennie. Do dzieła!

Zdrowe nawyki to witaminowe nawyki

Właściwa dieta to podstawa wiosennych postanowień. Staraj się poprawiać swoje nawyki żywieniowe. Nie tłumacz się napiętym rytmem dnia i brakiem czasu. Od czego zacząć zmianę przyzwyczajeń? Od 5 porcji naturalnych witamin dziennie! Eksperci przekonują, że prawidłowa dieta musi zawierać odpowiednią ilość owoców, warzyw i soków, które poprawiają ogólną kondycję organizmu oraz wpływają pozytywnie na samopoczucie. Powinno się je spożywać jak najczęściej w ciągu dnia, a obowiązkowo – 5 razy dziennie. Warto więc zacząć dzień od pożywnego rodzinnego śniadania z dużą ilością witamin w formie owoców, warzyw i soku. Wykorzystaj też fakt, że nastała wiosna, a wraz z nią pojawiły się świeże warzywa i owoce. Skomponuj wiosenne zestawy śniadaniowe dla siebie i rodziny! Oto inspiracje:

Zestaw: warzywa i zboże (dla żyjących w pośpiechu)

ciemne pieczywo ziarniste
twarożek do smarowania
odrobina szczypiorku na twarożek
szklanka przecierowego soku warzywnego (lub owocowego)

Zestaw: owoce i mleko (dla łasuchów)

duża szklanka jogurtu naturalnego/mleka/kefiru
musli – najlepiej z dodatkiem bakalii
owoce: banan, pomarańcza, brzoskwinia, starte jabłko
szklanka soku pomarańczowego lub pomidorowego

Zestaw: owoce i warzywa (weekendowe śniadanie)

ciemne pieczywo
pomidor
dwa liście sałaty
kiełki
biały ser/twarożek (będzie stanowił zgrany duet z kiełkami)
szklanka soku owocowego

Zdrowe śniadanie to jednak dopiero jedna piąta witaminowego sukcesu. Na wiosnę staraj się zadbać o to, by warzywa, owoce i soki, które zawierają witaminy, składniki mineralne oraz błonnik, regularnie pojawiały się w twojej codziennej diecie. Pamiętaj o obowiązkowej porcji witamin dla siebie, ale także dla dzieci – w szkole czy przedszkolu. Warto włożyć dziecku do tornistra owoc oraz sok, które zapewnią maluchowi dwie porcje zdrowych witamin. Dziecko zawsze będzie miało pod ręką zdrową i pożywną przekąskę, a na ugaszenie pragnienia – pyszny sok. Drugie śniadanie, powinno być starannie przemyślane. Pełni ono bowiem bardzo istotną rolę w rytmie dnia twojego dziecka, pozwalając uciszyć małe napady głodu i dostarczając zdrowej energii do działania.

 

Zobacz również:

Wiosenne kuracje


Wiosenne kuracje

Jabłko na raka


Jabłka na zdrowie

Pięć porcji dziennie


Pięć porcji warzyw dziennie